Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 26 i 28 sierpnia 2009
Dodane przez sotpzk dnia 27 sierpień 2009
Komunikat ZG PZK

Komunikat internetowy ZG PZK na 26 i 28 sierpnia 2009
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów:
Rozszerzona zawartość newsa
1. Krótkofalowcy, a POŚ.
Sekretariat ZG PZK wystosował do Posłów na Sejm RP pisma zawierające korzystne dla krótkofalowców propozycje zmian w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska wraz ze wstępem informującym o istocie krótkofalarstwa.
Pisma zostały wysłane do Przewodniczącego i członków Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 18 sierpnia 2009. Część merytoryczną projektu opracował zespół, którego prace koordynował Dionizy Studziński SP6IEQ.
Równolegle z pismami są prowadzone bezpośrednie rozmowy w tej sprawie.

Piotr SP2JMR prezes PZK2. Pierwsze międzynarodowe spotkanie zespołów HQ reprezentacji w Mistrzostwach IARU.
To wydarzenie przeszło już do historii. To bezprecedensowe spotkanie odbyło się zgodnie z zapowiedzią w Bystrzycy Oławskiej nieopodal Jelcza w woj. Dolnośląskim. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy był Tomek SP6T Kapitan Zespołu SN0HQ, który zainteresował tą ideą władze gminy Oława Ryszard Wojciechowski. W związku z tym na otwarciu pojawił się Wójt Gminy Oława Ryszard Wojciechowski oraz Sekretarz Powiatu Jelcz-Laskowice. Jako gospodarz, a właściwie gospodyni podejmowała nas Pani Dyrektor Szkoły Gminnej w Bystrzycy Oławskiej, której doskonale nagłośniona i przygotowana na nasze spotkanie sala gimnastyczna stanowiła miejsce obrad. Obrady toczyły się w językach angielskim i polskim z udziałem znakomitych tłumaczy wśród których była Donata SP5HNK członkini zespołu SN0HQ. Prezentacje przedstawiane przez poszczególne „teamy” dotyczyły zarówno członków poszczególnych ekip , QTH, z których pracowały w ostatnich mistrzostwach jak i zagadnień technicznych oraz przygotowania informatycznego. Bardzo ciekawie przedstawiał się zespół niemiecki- DA0HQ prezentując wspaniale wyposażone stanowiska do pracy w zawodach oraz doskonałą organizację. Zresztą wszystkie prezentacje były świetnie przygotowane i przedstawiały podobne zagadnienia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Rumunii oraz oczywiście Polski. Wśród prawie 80 osobowej grupy uczestników oczywiście najwięcej było reprezentantów SN0HQ. Nie zabrakło nikogo spośród właścicieli stacji tzw. „RUN” czyli tych, z którymi nawiązywaliśmy łączności. Jednym z najciekawszych tematów poruszanych podczas obrad był ranking zawodów i prezentacja Leszka SP9LJD na temat prowadzonego przez niego portalu www.contestrank.com , na którym można odnaleźć zarówno stacje jak i operatorów i ich klasyfikacje w ponad 70 zawodach. Rozmowom na tematy techniczne, technik logowania, a także organizacyjne nie było końca. Kulminacyjnym momentem I Międzynarodowego Zjazdu Zespołów HQ były gminne dożynki gminy Oława, na których to Wójt wymienił nas uczestników Zjazdu jako najważniejszych gości, a główny organizator przez ponad 10 minut opowiadał uczestnikom o krótkofalarstwie.
Już po spotkaniu. Teraz przyszedł czas na doskonalenie bazy, treningi i przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw. W tegorocznych nasza reprezentacja zajęła 7 miejsce, ale to jeszcze nie jest ostateczne klasyfikacja. Może w przyszłym jubileuszowym roku 80 lat PZK będzie jeszcze lepiej.
Podczas ceremonii otwarcia miałem i ja swoje 5 minut. W wystąpieniu podziękowałem Tomkowi SP6T za ogromny trud poniesiony przy pracy nad organizacją tego spotkania oraz władzom gminy za umożliwienie i wkład w jego realizację. Wspomniałem także o znaczącym wpływie wysokokwalifikowanego contestingu na przyciąganie do krótkofalarstwa młodzieży, a także na aktywizację krótkofalowców poniżej 30 roku życia. Niezwykle istotnym jest również podnoszenie ogólnego poziomu operatorskiego wśród uczestników zespołów HQ oraz w ich otoczeniu.
(SP2JMR)3. Komunikat specjalny programu KRÓTKOFALOWCY BIS
Informuję wszystkich zainteresowanych, że program KRÓTKOFALOWCY BIS od dnia 1.09.2009r, rozpoczyna emisje na żywo, po przerwie urlopowej o 22.00. Będzie szereg nowych form programowych, między innymi raz w miesiącu w każdą ostatnią niedzielę każdego miesiąca, program z udziałem korespondentów ATV z kraju i za granicą. Zapraszam do Archiwum wideo - ATV, tam jest szereg nowych pozycji z różnych ostatnich zjazdów i nie tylko.
Warto tam również zobaczyć unikalny wywiad klikając na plik video (K BIS konstruktor radiostacji i komputerów) o byłym konstruktorze sławnych radiostacji i mikrokomputerów firmy amerykańskiej już nie istniejącej HITCIT.
Na serwerze Archiwum wideo – ATV zamieszczona jest już część pierwsza wywiadu. Następne niebawem. Można się z nim będzie spotykać na żywo w Dzierżoniowie w dniu 12.09.2009r. na Sowiogórskim Festiwalu Techniki, gdzie
będzie prezentował najstarsze modele urządzeń nadawczo - odbiorczych dla krótkofalowców, firmy HITCIT.
Będą tam również zgromadzone pierwsze minikomputery zaprojektowane przez konstruktora – krótkofalowca Artura Piotrowskiego, który pracował w Oddziale francuskim firmy HITCIT.
Większość swoich bezcennych zbiorów, przekaże na rzecz Żywego Muzeum Techniki z siedzibą we Wrocławiu, dla potrzeb szeroko pojętej dydaktyki historycznej.
Konstruktor ten chce na stałe zamieszkać w Polsce. Jest Polakiem i skończył technikum radiotechniczne w Dzierżoniowie. Zamierza w Polsce, na Dolnym Śląsku uruchomić własną firmę informatyczno-elektroniczną, która będzie również świadczyć usługi serwisowe dla krótkofalowców.
Do zobaczenia w TV INTERNET na stronie www.videoexpres.pl
Henryk Pacha ATV SP6ARR.4. EmCom Manager informuje.
Pod adresem http://emcom.pzk.org.pl/ dostępna jest nowa wersja strony poświęconej łączności kryzysowej - SP EmCom. Strona działa na nowocześniejszym systemie zarządzania, dzięki któremu łatwiejsze jest jej rozwijanie i dodawanie nowej zawartości.
Inicjatorem i wykonawcą całego przedsięwzięcia jest Cezary SP7UKL.
Cezary użyczył również miejsca na swoich serwerach.
Niniejszym chciałbym gorąco podziekować kol. Cezaremu za ogrom pracy i czasu włożony w pracę przy uruchamianiu witryny.
Dziękuję również Grzegorzowi SP1THJ (administratorowi strony PZK) za okazaną pomoc.
Zachęcam do przesyłania materiałow do zamieszczenia na stronie SP EmCom.

Marek SQ2GXO
EmCom Manager PZK5. Skrócony spis treści ŚR9/09
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krókofalowców, Zawody
ANTENY: Antena kierunkowa Moxon-Beam (1)
TEST: Wrażenia z montażu i użytkowania K2/100
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Ham Radio 2009, Pomiary metodą DTMF
RADIO RETRO: Radiostacja RKG/A
WYWIAD: Łowcy dyplomów
DYPLOMY: Aktualnie do zdobycia
HOBBY: Transceiver telegraficzny SW-40
DIGEST: Różnorodne rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Listy, Porady
LISTA OBECNOŚCI
RYNEK I GIEŁDA
DODATEK: Przykładowe zwroty na fonii w różnych językach6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/2009
Tall Ships‘ Races – Gdynia 2009 on the Air
Koniaków 2009 –piknik eterowy
Spotkanie na Biskupiej Kopie
EmCom –sprawozdanie z ćwiczeń
40 lat SP6DVP w Eterze
SK.
Zapraszamy do lektury


7. „ K L I F 2 0 0 9 „
Coroczne spotkanie integracyjne krótkofalowców „KLIF 2009“ odbędzie się w tym roku w niedzielę 30 sierpnia w godz. 14:00 - 19:00 jak zwykle na terenie ośrodka wypoczynkowego Stowarzyszenia „Razem“.
Położony jest w Gdyni – Redłowo, w leśnej dolinie , na skraju Rezerwatu Przyrody „Kępa Redłowska”. Niedaleki, słynny Klif Orłowski, oddalony o 700m zachęca do spaceru w to atrakcyjne miejsce i spojrzenie na Zatokę Gdańską z wysokości kilkudziesięciu metrów.
Dojście spacerkiem od przystanku kolejowego Gdynia-Orłowo zajmuje 10 min. Samochodem dojazd bezpośrednio do ośr. Wyypoczynkowego ulicą armatorów w pobliżu Instytutu Medycyny Tropikalnej. Zalączony plan tego terenu ułatwi dostanie się na to spotkanie.
Mamy nadzieję, że pogoda w tym roku nie spłata nam figla, jak było to rok temu.
Przewidujemy ognisko i pieczenie kiełbasek, a także wspaniały bigos itp.
Zapraszamy chętnych do przedstawienia swoich zasobów materiałowych, które chcieliby zbyć na takiej spontanicznej mini giełdzie. Miejsce będzie zarezerwowane..
Zaprosiliśmy firmę ICOM Polska Sopotu która otworzy swoje stoisko, oraz zainstaluje I udostępni nowoczesne transceivery firmy ICOM
- IC 7600 i IC 7200. BBędą to 2 stanowiska radiowe , gdzie można będzie posłuchać i przeprowadzić łączności.
Około 17-tej chcemy zorganizować dyskusję przy „okrągłym stole“, do której zapraszamy zainteresowane osoby projektowanymi zmianami w statucie Polskiego Związku Krótkofalowców.
W czasie spotkania odbędzie się również podsumowanie niezwykłej aktywności eterowej, jaką byłą „gra eterowa“ TALL SHIPS‘ RACES – GDYNIA 2009 on the AIR.
Będzie czynne biuro QSL – można będzie odebrać karty QSL i przekazać do wysyłki swoje.
Przez rok nadeszło sporo nieodebranych dyplomów, a zatem liczymy, że ądresaci pojawią się, żeby odebrać dowody swojej aktywności w eterze.
Spotkanie nasze jest otwarte dla wszystkich krótkofalowców – i tych zrzeszonych i nie zrzeszonych - z XYL i harmonicznymi - naszego Oddziału, a także i z innych, którzy będą w tym czasie na Wybrzeżu.
Serdecznie zapraszamy !!!
Zbigniew Ejtminowicz SP2AVE – Prezes POT PZK8. Spotkanie krótkofalowców " Turawa 2009"
W dniach 5 – 6 września br., z inicjatywy Zarządu Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ w Opolu, w Ośrodku „Jowisz” obok Jeziora Turawskiego odbędzie się kolejne - trzecie spotkanie okolicznościowe członków Opolskiego Oddziału PZK oraz pozostałych Kolegów krótkofalowców, których serdecznie zapraszamy !
TERMIN: 5 - 6 września 2009 ( sobota – niedziela ).Możliwy przyjazd już 4 wrzesnia w godzinach popołudniowych
MIEJSCE IMPREZY : Turawa – Ośrodek Wypoczynkowy ,,JOWISZ’’.

Przewidziana jest również giełda sprzętowa , którą poprowadzi Czesław SP6SNS.
Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu do Ośrodka już w piątek w godzinach popołudniowych.
Wszyscy uczestnicy spotkania sami dokonują opłat za wyżywienie oraz dokonują rezerwacji noclegów w Recepcji Ośrodka ,,JOWISZ’’ - strona internetowa www.owjowisz.pl telefon kontaktowy w sprawie noclegów - 0502089163 lub 077-4212360
UWAGA! w godzinach wieczornych odbędzie się także próba przeprowadzenia łączności satelitarnych przez transpondery FM (AO-51), także APRS - GO-32 (Jarek SP6OJK)
(Organizatorzy nie przesłali informacji do sekretariatu PZK. Więcej informacji znajduje się na portalu Opolskiego OT PZK.)9. Koniaków 2009 IV Piknik Eterowy SP, OK, OM.
Ważne święto krótkofalarskiej społeczności, jakim jest lipcowy Piknik Eterowy w Koniakowie mamy już za sobą. Cieszy fakt, iż z roku na rok gościmy coraz większe rzesze krótkofalowców i sympatyków naszego hobby wraz z rodzinami. Tym razem dopisała nam też bardzo pogodna aura. Tak więc dni 11 i 12 lipca 2009, spędzone na IV Pikniku Eterowym SP, OK i OM w Koniakowie - imprezie towarzyszącej XIII Dniom Gminy Istebna z pewnością dobrze zapisały się w kalendarzu imprez krótkofalarskich i pamięci jego uczestników. W bardzo bogatym, sobotnim programie wzięło udział prawie 150 osób, w tym ponad 110 nadawców- głównie z SP9. Szczególnie miło było nam gościć kolegów z OK z Jankiem OK2BIQ na czele, z SP6 oraz z SP5. Gdyby nie kolizja terminu z HF Championship IARU 2009 byłoby nas jeszcze więcej. W imieniu organizatorów wszystkich zgromadzonych przywitał i otwarcia pikniku dokonał Henryk SP9FHZ, życząc owocnych obrad w miłej i pogodnej atmosferze. Podkreślił, że pewnie tylko dlatego udało się wspólnie z Klubem SP9PKS ideę Pikniku Eterowego w Koniakowie urzeczywistnić i z powodzeniem kontynuować, gdyż jako samorządowcowi łatwiej mu zyskać przychylność naszym krótkofalarskim zamierzeniom. Następnie uczestników przywitał szef klubu Stanisław SP9QLP, zaś prezes OT-06 PZK Jacek SP9JCN przekazał aktualne informacje zarówno z ZG jak i oddziałowe. Klubowe OSKARY za rok 2009 (wręczane są dobrodziejom Klubu SP9PKS i propagatorom idei krótkofalarstwa) wręczał Piotr SP9TPZ. Otrzymali je: wójt Gminy Istebna (zaocznie) Janek OK2BIQ , klub z Siemianowic Śląskich SP9KJM i Aneta SP9IWP. Wspaniały występ dziecięcej kapeli góralskiej „JETELINKA” na zakończenie części oficjalnej dostarczył nam nieco dawki miejscowego folkloru. W części prelekcyjnej i prezentacyjnej, dotyczącej zagadnień technicznych wystąpili: Piotr SP9FKP „SDR dziś i jutro” (radio definiowane programowo),
Piotr SP9TPZ „Oddziaływanie elektromagnetyczne na środowisko”,Tadeusz SP9CWQ „Antena Maria Maluca wg DC6NY”, a Edward SP9WZB przedstawił zalety „Biwakowej anteny KF dla leniwych”. Wybrane przepisy prawa budowlanego, obowiązujące przy budowie masztów antenowych zawarte były w materiałach przekazanych nam ze starostwa powiatowego w Mikołowie. Swoją ofertę sprzętową, antenową i akcesoriów prezentowali Grzegorz SP5AKG, Olek SP6RYP, Czesław SP6SNS, oraz Edward SP9WZB.
Nowością był „QUIZ techniczny” autorstwa Piotra SP9TPZ. Pięciu odważnych głowiło się nad dość trudnymi tematami z dziedziny zarówno fizyki jak i radiotechniki, rozwiązując testy w dwóch turach. Zwycięzcą został Marek SP9OHL. Drugie miejsce zajął Piotr SP9FKP, zaś trzecie Jacek SP9JCN. W międzyczasie serwowaliśmy piknikowe „piwo z kija” -pierwsza beczka gratis (sponsor SP9FHZ). Odbywała się giełda krótkofalarska, tombola z atrakcyjnymi nagrodami, sprzedawano koniakowskie koronki, była fotografia z „pekaesikiem”,rzeźby w drewnie wystawiał Bolesław SP9JHB.Serwowano dania kuchni góralskiej i inne w gospodzie „Koronka”. Pracowała radiostacja klubowa SP9PKS/9 oraz grilowano i spotykano się w grupach. Lipcowa niedziela na pikniku to także Krótkofalarski Turniej Sprawnościowy, który prowadził Stanisław SP9QLP.
W konkurencji „Rzut murzynkiem” zwyciężyli:
1. Mężczyźni - Marek SQ9LOJ
2. Kobiety - Ania YL Pawła SQ9MSD
3. Dzieci - Madzia i Emilka, córki Olka SP9FKF
W konkurencji „Łowy na lisa” najlepszymi byli:
1. Mężczyźni - Mirek SQ9MYN
2. Kobiety – Dorota, wnuczka Edmunda SP9QMI
W podsumowaniu dwudniowego Pikniku Henryk SP9FHZ podkreślił, iż miejsce to, tj. gospoda i pensjonat „Koronka” nieopodal KOCZEGO ZAMKU, ze względu na swoją lokalizację i położenie geograficzne jest dla nas, krótkofalowców wyjątkowe. Na dodatek, dość przyjaźnie nastawiony do krótkofalowców właściciel obiektu (prawie, że nasz sympatyk) nie dość, że nie zawiódł naszych oczekiwań, to dzielnie znosił obecność naszych instalacji antenowych na dachu, w pokojach, na posesji i na parkingu. Rozbite namioty, biwakowanie, obecność czworonogów - też naszym gospodarzom nie przeszkadzała. Wspomnieć należy i gorąco podziękować naszym dobroczyńcom: właścicielowi obiektu gospoda i pensjonat Koronka, wójtowi Gminy Istebna, dyrektorowi GOK w Istebnej, firmie CON-SPARK z Gdyni -dealerowi Yaesu, firmie ICOM Polska z Sopotu, firmie Wurth Elektronik-materiały o ochronie EMC, Phoenix-Contact -materiały o ochronie odgromowej i przepięciowej oraz wszystkim aktywnym członkom klubu SP9PKS. Wspólna fotografia przed pensjonatem była niejako drugim dokumentem poza listą obecności pobytu na naszej krótkofalarskiej imprezie.
Cóż, skoro nasza impreza przyczyniła się niewątpliwie, zarówno do integracji krótkofalarskiego środowiska, i naszego łącznościowego hobby - zapraszamy za rok!!! Na jubileuszowy V Piknik Eterowy SP, OK, OM w Koniakowie. Przedstawimy zapewne jakieś nowe punkty programu. Jesteśmy też otwarci na propozycje przedstawienia własnych materiałów technicznych i konstrukcji, zwłaszcza antenowych. Miło nam będzie znów gościć Koleżanki i Kolegów krótkofalowców wraz z rodzinami oraz sympatyków naszego hobby.
Henryk Jegła SP9FHZ.
Kontakt: sp9fhz@pzk.katowice.pl Tel. 502 286600

Tyle informacji na dzisiaj!
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZKKomunikat ZG PZK


Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 28 sierpnia 2009 ( nieregularnik)

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:


1. NO MORE WAR.
Od pierwszego września rusza akcja dyplomowa PZK pod hasłem “Nigdy Więcej Wojny” –“No More War” . Celem akcji jest upamiętnienie chwały polskiego oręża w wojnie obronnej 1939. Patronat nad akcją objął Pan Bogdan Klich Minister Obrony Narodowej w Rządzie RP. Akcja trwa od 1 września do 10 października br. Regulamin akcji jest zamieszczony na portalu PZK pod zakładką „No More War” . Zapraszamy do udziału w akcji. Projekt dyplomu jest w opracowaniu i będzie zwierał zaznaczone na mapie Polski wszystkie miejsca najważniejszych bitew. Zapraszamy do łączności.2. Holice 2009.
W dniach 21 – 22 sierpnia br. w Holicach w Czechach odbyło się Jubileuszowe 20 Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców, w którym wzięło udział ponad 700 osób z różnych krajów Europy i świata – wystawców sprzętu najnowszej generacji, sprzętu z demobilu i różnego typu staroci. Największą grupę stanowili jednak zwiedzający, traktując to wydarzenie jako możliwość nabycia różnego typu sprzętu, jak też okazję do spotkań towarzyskich. W roku bieżącym, w porównaniu do poprzedniego, zanotowano mniejszą frekwencję przedstawicieli Polski. Zarząd Główny PZK i polskie stoisko wystawowe, z licznymi materiałami propagandowymi, reprezentował sekretarz PZK Tadeusz wraz z Eugeniuszem SP9IIA z siemianowickiego Klubu SP9KJM.

Z uwagi na fakt, iż piątek 21 sierpnia był dniem roboczym, to obecność polskich krótkofalowców była zdecydowanie mniejsza w stosunku do przedstawicieli innych krajów. Niemniej jednak przy polskim stoisku zgłosili się między innymi : Wiesław SP5NOV z małżonką Anną SP5SMX, SP6OW, SP9XWX, SQ9PM, SQ9TJ, wielu Czechów, w tym niezawodny Janek z Tyry OK2BIQ. W drugim dniu spotkania polskie stoisko odwiedziło wielu przedstawicieli Polski, zwłaszcza z najbliższego rejonu tj. SP6. Niezawodnym okazał się lider ziębickiego klubu SP6KYU – rekordzista Jurek SQ6FHP, który dotychczas nie opuścił żadnego spotkania w Holicach i tym razem przybył z liczną reprezentacją klubową. Okręg SP1 reprezentował między innymi prezes Zachodniopomorskiego OT PZK w Szczecinie Janusz SP1TMN. Nie zabrakło również lidera wałbrzyskiego klubu SP6KCN Tadeusza SP6HQT, głównego animatora przemiennika ATV na Górze Chełmiec k. Wałbrzycha. Stwierdzono obecność kilku przedstawicieli okręgu SP3 oraz SP9. Stoisko polskie odwiedził między innymi włoski producent elektronowych kluczy telegraficznych Piero Begali I2RTF z Brescii, proponując pięknie wykonane cacka. Dla zainteresowanym nabyciem klucza podaję adres strony internetowej Piera : http://www.i2rtf.com .
Sąsiadujące obok naszego stoiska, wiedeńskie przedstawicielstwo Icoma proponowało do nabycia najnowsze modele urządzeń po atrakcyjnej cenie. Również przedstawiciele innych znanych firm oferowali swoje wyroby. Na „pchlim targu” tj. na dwóch placach nabyć można było niemal wszystko, co jest niezbędne dzisiejszemu nadawcy. Gospodarze z holickiego klubu OK1KHL zadbali o obfite zaopatrzenie w postaci różnego typu jadła, jak też nie zapomnieli o złocistym napoju. Padający w niedzielę deszcz spowodował szybsze zakończenie imprezy, ponieważ już o 15.00 pustoszały stanowiska, zwłaszcza na „pchlim targu”. Mimo nienajlepszej, niedzielnej pogody, odbywały się liczne spotkania i rozmowy przy złocistym napoju, panowała wspaniała atmosfera koleżeńska, gdzie wiodącym tematem były krótkofalarskie sprawy.

W sobotę o godz. 17.00 starosta powiatowy Holic Pavel Hladik przyjął delegację europejskich organizacji krótkofalarskich, w tym przedstawicieli PZK tj. Tadeusza SP9HQJ i Eugeniusza SP9IIA. W czasie tego spotkania starosta wsłuchiwał się w specyfikę i problemy poszczególnych organizacji krótkofalarskich, wykazując przy tym duże zainteresowanie. Stwierdzić należy, iż jest On bardzo przychylny dla tego środowiska i udziela daleko idącej pomocy. Ze strony polskiej, otrzymał On podarek ufundowany przez prezydenta Miasta Siemianowic Śl., a wręczony przez Tadeusza SP9HQJ w postaci zestawu sportowego do gry w golfa.

Obecność na tym spotkaniu międzynarodowym stanowiła doskonałą okazję do nawiązania bliższych kontaktów z przedstawicielami – aktywistami halickiego klubu OK1KHL tj. Svetą OK1VEY i innymi, a zwłaszcza z przedstawicielami Zarządu Głównego Czeskiego Radioklubu – odpowiednika PZK. W rozmowie z Karlem Kostalem OK1SQK, poczyniono wiele ustaleń dotyczącym praktycznych aspektów spoołpracy krótkofalowców polskich i czeskich. Efektem tych ustaleń jest między innymi nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy przedstawicielami klubu z Hradec Kralove a siemianowickim klubem SP9KJM w sprawie organizowania wspólnych zawodów sportowo – obronnych tj. wieloboju łączności dla dzieci i młodzieży. Strona czeska najbardziej zainteresowania jest radioorientacją sportową. Ustalono wstępnie, że już niebawem młodzi przedstawiciele z Hradec Kralove przybędą do Siemianowic Śl., gdzie zorganizowane zostaną polsko – czeskie zawody. W przyszłości planowane będą zawody wojewódzkie i jeśli zakończone zostaną sukcesem, to można będzie pomyśleć o zorganizowaniu międzynarodowych zawodów tj. polsko – czeskich na szczeblu centralnym.

W czasie pobytu w Holicach, wraz z Eugeniuszem SP9IIA odwiedziłem terenowe QTH klubu OK1KHL w miejscowości Kamenec k. Holic, usytuowane na dużym wzniesieniu, gdzie zainstalowano kilka KF – owych anten kierunkowych. Miejsce to stanowi bazę dla czołowych DX – manów nie tylko z halickiego klubu OK1KHL, ponieważ przebywają tu również czołowi contestmani z Pragi i okolic, skąd biorą udział we wszystkich znaczących zawodach międzynarodowych. Za sprawą starosty Holic, miejscowi nadawcy są dziś właścicielami prawnymi gruntu, na którym postawiono system antenowy i budynek z pomieszczeniami dla operatorów, zapleczem sanitarnym oraz miejscami noclegowymi, a cały obszar monitorowany jest za pomocą systemu alarmowego.

Wizyta przedstawicieli PZK w Holicach i ustalenia poczynione ze stroną czeską mogą stanowić zaczątek do nawiązania stałej i ścisłej współpracy pomiędzy PZK a CRK tj. Czeskim Radioklubem – współpracy o charakterze międzynarodowym. Informacja o spotkaniu w Holicach wraz ze zdjęciami znajduje się na stronie internetowej : http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=47871&nr str=1 . Ponadto informacja znajdzie się na stronie : http://www.sp9kjm.slask.pl/ , http://www.sp9kjm.pl/ oraz na http://www.siemianowice.pl/isi/
Opracował : Sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ.3. Krótkofalowcy Pomorza w akcji No More War
Dla uczczenia bohaterskiej wojny obronnej, przypomnienia głównych miejsc walk ustanowiony został Dyplom No More War. Klubowe stacje z Pomorza będą aktywne pod znakami okolicznościowymi od godziny 4:45 w dniu 1 września:

1. W dniu 1 września 1939 o godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein otworzył ogień na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Załoga polska w liczbie ok. 180 żołnierzy wiązała walką nieprzerwanie przez 7 dni poważne siły hitlerowskie (piechota morska, oddziały SS i oddziały wojsk lądowych) zadając im duże straty (ok. kilkuset poległych, przy stratach własnych 15 zabitych). Walką związano też kilka baterii artylerii polowej i haubic, eskadry lotnictwa nurkującego i ostrzeliwujący polską placówkę pancernik Schleswig-Holstein. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło Dowódcy wojsk polskich majorowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. To właśnie z koszar na Westerplatte nadano radiowy meldunek o rozpoczęciu działań wojennych II Wojny Światowej. Z pod historycznych ruin koszar na Westerplatte, wpisana w oficjalne uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej, będzie pracować stacja HF70W zorganizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS.

2. Tczewski Klub Krótkofalowców SP2KMH pod znakiem SN70A będzie pracował z bulwaru nad Wisłą przy mostach tczewskich, na których prowadził działania wojenne 2 Batalion strzelców i które zostały wysadzone 1 września aby uniemożliwić Niemcom wjazd m.in. pociągu pancernego do Polski. Polscy żołnierze w pełni wykonali swoje zadanie. Niemcy nie zdobyli mostów, przez co brak było im dogodnego połączenia z Prusami aż do następnego roku, w którym wybudowano kilka kilometrów dalej nowy most. 2 Batalion strzelców wycofał się na pozycje Armii Pomorze, a jego żołnierze brali udział w walkach pod Bzurą i w obronie stolicy.

3. Klub Krótkofalowców Galeon SP2YWL pod znakiem SO70N będzie pracował z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Hel bronił się do 1 października, kiedy to podjęto decyzję o kapitulacji. Po miesiącu zaciekłych walk zorganizowany opór stawiała jeszcze w kraju tylko Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie. 2 października na Hel wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym zakończyła się kampania wrześniowa nad Bałtykiem. Samotnie walczący półwysep nie miał najmniejszych szans na przezwyciężenie sił agresora.

Marcin SQ2BXI4. Wrześniowe QTC
We wrześniowym wydaniu dużo jest wiadomości contestowych, o nowych dyplomach i oczywiście informacji z kraju i ze świata. Najwięcej miejsca poświęcono tym razem najbardziej liczącym się zawodom krótkofalarskim, tj. CQ WW DX i RDXC. Opublikowano min. nowy regulamin CQ WW, niosący bardzo istotne zmiany w klasyfikacjach, oraz zapowiedź inspekcji upoważnionych przez komisję sędziowską krótkofalowców do kontroli stacji podczas trwania zawodów. Głównie pod kątem używanych mocy, bo tu nadużycia są największe. Drugim ciekawym i polecanym bardzo tematem jest relacja z RRTC-2009, rosyjskiej mini olimpiady radiowej. Materiał zasługuje na szczególną uwagę ponieważ pokazuje perfekcję organizacyjną, a także niezwykłe wyniki zespołów operatorskich QRV w ramach mistrzostw. Zachęcam także do lektury artykułu związanego z ideą wydawanego dyplomu W-HQ- S Award oraz opiniami stacji polskich i zagranicznych na jego temat. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem; wydano ok. 400 dyplomów, głównie (ok. 95%) w postaci elektronicznej. Życzę miłej lektury – sp2fap.5. Spis treści MK QTC 9/2009:
Akcja dyplomowa W-HQ-S Award – podsumowanie
Akcja MOST
Bez kodów „Q” w sufiksach
ContestRank – niezwykły serwis contestowy
CQ WW DX SSB Contest, 2008 – komentarz
CQ WW DX SSB Contest, 2008 – wyniki szczegółowe stacji polskich
Dobry pomysł Klubu RK3DZB na zawody CW
Dyplom Staropolski – regulamin
Firmowe koszulki PGA
GB2BP QRV w Bletley Park
GWT-2009
Hamfest na Litwie oczami SP4NDU
HI – druga strona AR
Inne dyplomy PGA
Kalendarz zawodów HF na wrzesień i październik
Mapy SP6NVK
Niedźwiedzia pomoc
Nowa wersja programu logującego DQR_LOG
Nowi członkowie PGA-C PZK
Nowy regulamin CQ WW DX Contest
Oceania DX Contest, 2009 – wyniki stacji SP
PGA-H 1000 Award wydany
QRV SN0HS
R DX Contest, 2009 – komentarz
RDXC szczegółowe wyniki stacji polskich
RRTC-2009 – mini olimpiada w Rosji z udziałem SP-HAMs
Regulaminy zawodów krajowych i międzynarodowych
Spotkanie w Olszynie
W JARL bez zbędnych formalności
W zawodach bez RS(T)?
Wyprawa szlakiem Zagłębia Staropolskiego
YO DX Contest, 2008 – wyniki
Zawody krajowe YAGA, 2009 – wyniki
Zawody Tarnowskie, 2009 – wyniki
Zwycięzcy w CQ WW DX CW Contest, 20086. Coś dla „Contestmanów” w imię integracji krótkofalowców Litwy i Polski.
W najbliższą sobotę czyli już jutro rozegrane zostaną jednogodzinne zawody organizowane przez litewski klub PKRK. Dla stacji polskich przewidziane są specjalne Certyfikaty. Aby je otrzymać należy kopię swojego logu przesłać na adres: qtc@post.pl
Zachęcamy do udziału. Zespół PGA. (Regulamin w załączniku.)
--------------------------------------------------------------------------------
SP0-226-KO sk. Ze smutkiem informuję, że w dniu 23 sierpnia br. po długiej i ciężkiej chorobie zmarła moja ukochana żona Zdzisława Anna DURBAJŁO - licencjonowany nasłuchowiec od 1984r. o znaku SP0-226-KO.
Pogrzeb odbył się w dniu 26.08.2009r. Niech odpoczywa w pokoju!
Vy 73's - Edward (SP1MHV)

--------------------------------------------------------------------------------


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK--------------------------------------------------------------------------------

Załącznik


PKRK Contest


Organizator: Litewski Klub (PKRK). Termin: 29 sierpnia br. (sobota), od 04.00Z do 04.59Z. Są trzy przedziały czasowe: 04.00-04.19, 04.20-04.39, 04.40-04.59Z. W każdym takim przedziale można nawiązać po dwa QSO z tą samą stacją - jedno na CW i drugie na SSB, przy czym zmiana emisji musi być przedzielona co najmniej 3 QSO. Wymiana: RS(T) + nr QSO np. 599001. Członkowie PKRK dodatkowo podają litery "PK", np. 599001PK. Punktacja: każde QSO - 1 pkt, QSO ze stacją PKRK - 3 pkt.
SWLs: obowiązuje odebranie i zalogowanie obu znaków i co najmniej jednego raportu. Taki nasłuch daje 1 pkt., za odbiór obu raportów - 3 pkt. Jeśli jedną ze stacji jest członek PKRK otrzymuje się dodatkowo 3 pkt. Mnożniki: liczba różnych stacji QRV w zawodach liczony raz, niezależnie od przedziałów czasowych. . Wynik końcowy: suma punktów za QSO/HRD x mnożnik. Klasyfikacje: odrębna dla stacji litewskich i zagranicznych. Logi (format Cabrillo) w ciągu 14 dni na adres: ged@mobile.lt lub ly2lk@takas.lt