Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 12 i 19.08.09 (nieregularnik)
Dodane przez sotpzk dnia 13 sierpień 2009
Komunikat ZG PZK
Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 12 i 19.08.09 (nieregularnik)
Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:
Rozszerzona zawartość newsa
1. Sprawy antenowe!!!
Polski Związek Krótkofalowców organizuje szkolenie z zakresu przepisów dotyczących instalacji i eksploatacji amatorskich systemów antenowych. Szkolenie obejmie: ogólną informację prawną, przepisy związane z Prawem Budowlanym, spełnienie wymogów Ministerstwa Środowiska ( w tym „Tablice Dionizego”). Planowany termin to 17 października godz. 11:00 – 17:00 w siedzibie Praskiego Oddziału PZK przy Wale Miedzyszyńskim 381 w Warszawie
Prosimy Oddziały Terenowe PZK o wyznaczenie osób na to szkolenie. Osoby biorące udział w szkoleniu będą odpowiedzialne za pomoc w sprawach antenowych innym kolegom z własnych oddziałów. Lista osób musi być znana do dnia 20 września z uwagi na konieczność przygotowania materiałów szkoleniowych.
Sprawy merytoryczne szkolenia zabezpieczają: Dionizy SP6IEQ i Piotr SP2JMR we współpracy z Panią Mecenas Dorotą Zielińską.
Organizacji podjął się Wiesław SQ5ABG prezes Praskiego OT PZK.
Osoby chętne do udziału w szkoleniu proszone są o zgłaszanie się do Sekretariatu ZG PZK na adres sp2jmr@pzk.org.pl , belid04@infoserve.pl w tytule proszę podać „Szkolenie –anteny”. Na szkoleniu wskazane używanie laptopa.


2. Międzynarodowy Weekend Latarniany 2009.
15 i 16 sierpień to dni kolejnego, corocznego spotkania w eterze ze stacjami pracującymi z latarni morskich na całym świecie. Weekend latarniany to również wyjątkowa gratka dla polujących na łączności w programie IOTA – na wielu wyspach, do których specjalne ekspedycje nie docierają, funkcjonują latarnie morskie, krótkofalarsko aktywne w tym czasie.
Mamy w kraju piętnaście latarni morskich, większość z nich na pewno będzie słyszana na pasmach. Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców organizuje wyprawę do latarni morskiej Gdańsk Port Północny. Przewidujemy całodobową pracę na podstawowych pasmach KF. W ponad dwudziestoosobowym zespole, którym kieruje Marcin SQ2BXI, „ducha latarnianego” na pewno nie zabraknie.
Polski dyplom LIGHTHOSES SP AWARD wydawany jest od połowy 1998r. przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców w Gdańsku. Sportowy charakter dyplomu podkreśla konieczność posiadania przez występującego o dyplom kart QSL potwierdzających przeprowadzone łączności. Regulamin dyplomu dostępny jest w internecie, na stronie TSK ( www.sp2kds.pl ). Przypominam, że “zdobywanie” tych dyplomów jest nieograniczone w czasie! Zatem – do usłyszenia z latarni...

Award Manager LIGHTHOUSES SP
Stanisław, SQ2EEQ


SP9IDC s.k. Zarząd oraz Koleżanki i Koledzy Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie z żalem zawiadamiają , że w dniu 10 sierpnia 2009 r. odeszła od nas na zawsze Koleżanka Halina Nowak SP9IDC , żona Ludwika Nowaka SP9ADV. Pogrzeb odbędzie się w dniu 13 sierpnia w czwartek , o godzinie 11 tej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Cześć Jej pamięci!Koleżanka Halina Nowak SP9IDC była członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców od 1975 roku . Związana rodzinnie z krótkofalarstwem , jako żona Ludwika Nowaka SP9ADV , przez wiele lat uczestniczyła w aktywnie w życiu Oddziału krakowskiego . Pamiętamy Ją dobrze jako uczestnika wielu wspólnych wyjazdów , razem spędzonych wakacji ,a przede wszystkim z aktywnej pracy w eterze . To od Jej powiedzenia utarło się określenie „tłuc holendrów „ , jak nazywała swoje dalekie łączności na UKF z Holandią. Była jedną z inicjatorek powstania Polskiego Klubu Kobiet Krótkofalowców SP YL i od samego początku pełniła tam różne funkcje . Od roku 1989 do chwili obecnej była Sekretarzem SP YL Klubu.
Przez cały czas wspierała działania Oddziału a potem naszego Stowarzyszenia .
Za swoje zaangażowanie i działalność na rzecz organizacji , została w 1994 roku odznaczona Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.
Cześć Jej pamięci.

Odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku odbędzie się
w dniu 13 lipca 2009 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Koleżanki i Koledzy MSK OT PZK w Krakowie

SP9ZW s.k. Z głębokim żalem informujemy, że w poniedziałek 10 sierpnia 2009 r. rano zmarł po dłuższej chorobie Nasz Kolega, kierownik radiostacji klubowej SP9KRT i szef "Klubu Radiokomunikacji Amatorskiej i Telewizji” Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich Ginter Paweł Kupka SP9ZW
Pogrzeb odbył się we środę 12. sierpnia br w Radzionkowie. Kim był Kol. SP9ZW dla krótkofalarstwa polskiego a śląskiego w szczególności nie trzeba przypominać tym wszystkim, którzy Go znali, a znała Go cała Polska i kraje sąsiednie, szczególnie z wielu integracyjnych imprez krótkofalarskich organizowanych przez Niego w poprzednich dziesięcioleciach.
Nie miejsce na dłuższe opisy w tym krótkim zawiadomieniu - z pewnością napiszemy więcej o tych sprawach w prasie krótkofalarskiej. W imieniu członków klubu SP9KRT.
Andrzej T. Pelczar SP9ADU,Leszek Matacz SQ9MLC, Julian I. Jarzombek SP3PL

Tyle informacji na dzisiaj .
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
1. The Tall Ships' Races 2009 Gdynia on the AIR - przedłużenie terminu przyjmowania zgłoszeń dyplomowych.
Szanowne Koleżanki i Koledzy, w związku z licznymi zgłoszeniami o problemach z przesłaniem do nas zgłoszeń na dyplomy The Tall Ships’Race 2009 Gdynia on the AIR oraz z powodu okresu wakacyjnego, co czętsto było przez Was podkreślane, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń dyplomowych do dnia 30 września 2009 roku.
Szczegółowe informacje zawsze na naszej stronie http://sp2zie.gd.pl/tsr2009.php
Z wyrazami szacunku i amatorskim 73,
Roman SQ2RH2. 48 Zjazd Polskiego Klubu UKF i 11 Zjazd Techniczny PK UKF w Zieleńcu
Z inicjatywy Sudeckiego OT PZK w Jeleniej Górze i Sudeckiego Klubu Mikrofalowego SP6KBL w Kłodzku, w dniach 13 – 16 sierpnia br. w hotelu „Agal” i w przyległym ośrodku „Pegaz” w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju odbył się 48 Zjazd Polskiego Klubu UKF oraz 11 Zjazd Techniczny PK UKF, w którym wzięło udział ponad 100 osób z wielu okręgów. Program spotkania przedstawiał się niezwykle imponująco, ponieważ poza obradami PK UKF odbywały się dosyć ciekawe prelekcje techniczne, pokazy sprzętu mikrofalowego i pomiary oraz eksperymenty techniczne.
W czasie spotkania wręczono Odznaki Honorowe PZK najbardziej zasłużonym nadawcom z tego rejonu, jak też dyplomy i patery najbardziej zasłużonym członkom Klubu UKF. Ogłoszono również wyniki współzawodnictw sportowych. Miejscowe środowisko jest dalece zaawansowane w nowoczesnych technikach mikrofalowych i stawia sobie coraz wyższą poprzeczkę powodując ożywienie i aktywność w wyższych przedziałach częstotliwości. Można dostrzec tam wiele autorytetów tej nowoczesnej techniki radiowej. W tegorocznym spotkaniu zabrakło pioniera tej dyscypliny radiowej – Stanisława SP6BTV, który niedawno opuścił krótkofalarskie szeregi, a zebrani minutą ciszy uczcili Jego pamięć.
Prezydium ZG PZK reprezentował Sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ, który w czasie części oficjalnej zapoznał uczestników spotkania z aktualnym wydarzeniami dotyczącymi PZK i prognozowanymi zmianami, jakie mogą nastąpić w wyniku przyszłorocznego nadzwyczajnego zjazdu PZK. Wspomniał więc o wynikach pracy komisji pozjazdowych, a szczególności Komisji Statutowej PZK przygotowującej projekt nowego Statutu PZK. Obecność tak dużej reprezentacji środowiska krótkofalarskiego była doskonałą okazję do wsłuchania się w oczekiwania nie tylko lokalnego środowiska krótkofalarskiego.
Pomyślano również o mini giełdzie, na której nie zabrakło Czesława – SP6SNS i wielu Kolegów. Nie zabrakło również dokumentalisty – Henryka Pachy SP6ARR, który nakręcił wiele materiału filmowego. Doskonała, słoneczna pogoda, urokliwy zakątek kraju, wspaniałe górskie widoki oraz czyste, górskie powietrze były dodatkową nagrodą dla tego ambitnego grona zapaleńców, zafascynowanych mikrofalami, któremu życzymy udanych eksperymentów i satysfakcji z uprawiania tego pożytecznego hobby. Pilne obowiązki zmusiły mnie do opuszczenia spotkania w niedzielę we wczesnych godzinach rannych, kiedy to większość osób jeszcze spała i nie zdążyłem się ze wszystkimi pożegnać. Tą drogą dziękuję działaczom i wszystkim uczestnikom za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę.
Opracował : Tadeusz SP9HQJ – Sekretarz PZK3. SP9KJU.
Jako że pogoda sprzyja wybraliśmy się z radiostacją SP9KJU w plener aby uaktywnić nieczynną (krótkofalarsko) gminę Kietrz w woj. opolskim (GY-04). Uczestniczyli Rafał SQ9NKR, Dawid SQ9NKV i Hubert SP9MDY. Wyposażenie : IC730, akumulator oraz G5RV. Oprócz uczestnictwa w PGA-test przeprowadzono szereg innych koleżeńskich łączności po zawodach. Nawet okoliczne bociany przyleciały i obserwowały naszą pracę z bezpiecznej odległości. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali , że taki wypad jestlepszy od siedzenia w pomieszczeniu klubowym przy tak pięknej pogodzie. Grupa nasza wcześniej uaktywniała już gminę Rudnik RC-08,oraz gminę Krzanowice mamy w planie jeszcze odwiedzić ruiny zamku Kornice GRC-01 i gminę Pietrowice Wielkie PGA: RC-07.
Zespół SP9KJU.4. SP7POS na rejsie.
W dniach od 2 do 12 października br członkowie klubu SP7POS oraz Staropolskiego Oddziału PZK w Ostrowcu Świętokrzyskim (16 osób) wyjeżdżają na rejs po Adriatyku na trasie Split - Dubrovnik - Split i będą mogli być obserwowani na APRS-ie. Sam rejs będzie trwał od soboty 3 października do soboty 10 października. W drodze do Splitu i z powrotem chcemy zwiedzić co się da np. Budapeszt, Chorwacki Park Narodowy Plitvickie Jeziora oraz Zadar i wiele innych ciekawych miejsc.
W czasie rejsu będziemy pracować z dwóch jachtów emisjami CW i SSB na aktualnie dostępnych pasmach. Wszystkich chętnych zapraszamy do nawiązywania z nami łączności. A oto lista uczestników naszego rejsu:

Lp. Znak Imię
1 SP7SP Paweł
2 SQ7FBG Krzysztof
3 SQ7MHS Artur
4 SQ7WPA Paweł
5 SQ7OWN Piotr
6 SQ7NSO Wioletta
7 SQ7WAP Agata
8 SP7VUB Jacek

1 SQ7ENL Lucjan
2 SP7XFS Andrzej
3 - Barbara (xyl SP7XFS)
4 SP7SEG Mirek
5 SP7UYK Czesława
6 SP7CKW Ryszard
7 - Stanisław (sympatyk OT-51)
8 - Teresa (sympatyk OT-51)Po powrocie opublikujemy zdjęcia i informacje z naszego rejsu na stronach Krótkofalowca Polskiego nr 11/2009 . Pozdrawiamy.
Andrzej Styś - SP7XFS5. APRS. APRS. APRS.
Polska Grupa APRS zaprasza na Bieszczadzki Rajd APRS, który odbędzie się w dniach od 4 do 6 września 2009. W programie spotkania przewidziane są prezentacje, dyskusje, ognisko i przejazd malowniczą trasą nad Zalew na Solinie. Po drodze zostaną rozmieszczone stacje małej mocy wysyłające beacony APRS, co pozwoli na wypróbowanie sprzętu oraz umiejętności nawigatorsko - operatorskich. Zakwaterowanie i posiłki w ośrodku „Słoneczny Brzeg” w okolicach Dubiecka. Więcej informacji na stronie www.aprs.pl/rajd09.htm
Zgłoszenia należy nadsyłać do 29 sierpnia br.
Zapraszamy do wspólnej zabawy,
w imieniu organizatorów Bogdana SP8BRE i Bogdana SP8NFE,
Prezes Polskiej Grupy APRS, Andrzej SP3LYR6. XXV jubileuszowy Zjazd PKRVG.
W dniach 21-23 sierpnia w Chomiąży Szlacheckiej w ośrodku „Relaks” k. Inowrocławia odbędzie się Zjazd Polskiego Klubu Radiovideografii, ogólnopolskiego klubu PZK. PKRVG jest jedynym klubem, którego obecny Prezes Wojciech SP2JPG pełni tą funkcję od chwili powstania klubu i był jego założycielem. Zjazd zapowiada niezwykle interesująco. Szczegóły na stronie PKRVG. Zgłoszenie i ewentualne informacje u organizatora Grzegorza Walichnowskiego SP3CSD na sp3csd@02.pl tel. 0604 -245- 357. Z ramienia prezydium ZG PZK w Zjeździe będzie uczestniczył Bogdan SP3IQ Wiceprezes PZK i miłośnik emisji cyfrowych.7. XXI Zjazd SPOTC.
Odbędzie się także w Chomiąży Szlacheckiej tak jak i XXV Zjazd PKRVG lecz w terminie 28, 29,30 sierpnia 2009. Szczegółowe informacje na stronie: http://sp0otc.qrz.pl .Miejsce.8. Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Reprezentacji w Mistrzostwach HF IARU.
Odbędzie się ono w dniach 21-23 sierpnia w miejscowości Janików k. Jelcza. Organizatorem jest Tomasz SP6T Kapitan Zespołu SN0HQ. To bezprecedensowe spotkanie służyć będzie wymianie doświadczeń oraz wzajemnemu poznaniu się. Swój przyjazd zapowiedziało ponad 10 reprezentacji.


Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 12 sierpnia 2009 r. po długoletniej chorobie zmarł nasz Kolega Bolesław Cygoń SQ9JTB członek Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców Oddział Terenowy PZK w Krakowie, członek Radioklubu SP9PTG w Zakopanem.
Msza żałobna została odprawiona w Kaplicy Cmentarnej 14 sierpnia w Nowym Targu.
Cześć Jego Pamięci.
Koleżanki i Koledzy MSK OT PZK w Krakowie


Tyle informacji na dzisiaj .
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK