Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 15 i 17 lipca 2009
Dodane przez sotpzk dnia 15 lipiec 2009
Komunikat ZG PZK

Komunikat internetowy sekretariatu ZG PZK na 15 i 17 lipca 2009.
Rozszerzona zawartość newsa
1.IARU CHAMPIONSHIP 2009 za nami
Tegoroczny start reprezentacyjnego zespołu SN0HQ w zawodach IARU był wyjątkowo nerwowy już przed ich rozpoczęciem. Burze i powodzie w rόżnych rejonach kraju wprowadziły sporo zamieszania w naszych szeregach niszcząc systemy zasilania, systemy komputerowe oraz antenowe w kilku lokalizacjach. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy wszystkie zespoły operatorόw na poszczegόlnych pasmach wystartują normalnie. Wyznaczaliśmy stacje rezerwowe, a wielu operatorόw pokonywało setki kilometrόw, aby pracować w zawodach.
Kilka przesunięć wywołanych lokalnymi awariami i ruszyliśmy. Pierwsza godzina okazała się minimalnie gorsza, niż w zeszłym roku (awaria jednego z nadajnikόw), ale potem z każdą godziną było lepiej. Już w połowie zawodόw było wiadomo, że „padną” wszystkie rekordy. Wciąż nie było wiadomo jak pόjdzie konkurentom i czy burze nie zniweczą ogromnego wysiłku całego teamu SN0HQ. Ale burze w tym roku na szczęście nas ominęły. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, porywy wiatru zwaliły w jednej z lokalizacji dwudziestometrowy maszt niszcząc przy tym wieloelementową YAGĘ na 21 MHz. Z rόżnych przyczyn, w kilku lokalizacjach wysiadły wzmacniacze i transceiwery znacznie osłabiając nasz potencjał. Mimo to osiągnęliśmy wyśmienity wynik. Przeprowadziliśmy rekordową liczbę łącznosci (około 20 tysięcy), uzyskaliśmy doskonały mnożnik, bo znacznie ponad 500, uzyskując rekordowy rezultat ponad 24 i pόł miliona punktόw. Oczywiście są to dane nieoficjalne, szacunkowe. Liczę, że zmieścimy się w pierwsze szόstce, gdyż osiągnięty wynik jest naprawdę imponujący.

Sporo spadła ilość łączności ze stacjami polskimi. Warunki propagacyjne spowodowały, że zrobienie polskiego QSO z SN0HQ na najwyższych pasmach było niesłychanie trudne i wymagało długiego ślęczenia i czekania na właściwy moment. Wielu Polakόw nie miało tego szczęścia i stąd mniej łączności, a więcej rozgoryczenia. Od paru lat, z rόżnych powodόw, nie stać nas było na wydawanie specjalnych koszulek za uzyskanie kompletu 12 QSO z SN0HQ co też mogło wpłynąć trochę demobilizująco.
Jeśli zaś chodzi o warunki propagacyjne to ciągle jeszcze są one bardzo zmienne, niestabilne i wcale nie sygnalizują spodziewanej ogromnej poprawy, wynikającej ze zbliżania się do kolejnego szczytu aktywności słonecznej. Oczywiście poprawa jest, ale wcale nie taka jakiej się wszyscy spodziewaliśmy. Dlatego też muszę stwierdzić, że zawody w tym roku były wyjątkowo trudne. Dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu SN0HQ uzyskaliśmy rezultat najlepszy w historii i mogę stwierdzić, że ciągle utrzymujemu wysoki poziom swojej pracy w tych zawodach.
Konkurencja jednak nie śpi i ze wstępnych, bardzo nieoficjalnych informacji wiemy, że Anglicy, Francuzi i Niemcy, mimo takiego dobrego wyniku SN0HQ, wyprzedzili nas. Nasi południowi sąsiedzi Czesi osiągnęli rezultat podobny do naszego. Należy się spodziewać podobnych rezultatόw jeszcze u Słowakόw. Groźni będą koledzy z Ukrainy, a nie wiadomo jeszcze jak poszło Hiszpanom, Holendrom, Litwinom czy Rosjanom. Rumuni sygnalizują rezultat ponad 17 milionόw punktόw. Przed zawodami zakładałem, że rezultat końcowy rzędu 10 milionόw punktόw nie zapewni miejsca w pierwszej piętnastce teraz wygląda, że rezultat rzędu 15 milionόw może tego nie zagwarantować, a może nawet miejsca w pierwsze dwudziestce.
Znak SN0HQ został użyty po raz pierwszy w roku 2000 w trzecim starcie Narodowego Zespołu w tych zawodach. Od tego czasu, startując co rok pod znakiem SN0HQ, w coraz liczniejszym i coraz lepszym zespole, systematycznie poprawialiśmy swoje wyniki by w tym roku pobić wszystkie własne rekordy. Na jakie miejsce to starczy, nie wiadomo. Wielokrotnie wykazywałem, że osiągnięcie miejsca szόstego będzie dla nas sukcesem. Dlaczego więc mieliśmy w poprzednich latach miejsca drugie, trzecie? Ano dlatego, że nasi konkurenci nie poszli „na maksa”. Mam wrażenie, iż to nasze parcie do przodu ciągnie innych i coraz lepsze wyniki osiągają zespoły z krajόw na południe od nas, a więc krajόw, ktόre przy podobnym zaangażowaniu będą wygrywać z nami korzystniejszą propagacją. Inne zespoły biorąc z nas i kolegόw z DA0HQ przykład zbliżają się swoim przygotowaniem i zaangażowaniem co oznacza, że przy propagacji takiej jaka jest teraz, mogą wkrótce zacząć z nami wygrywać.
Nie chciałbym powiedzieć, że jesteśmy super, osiągnęliśmy szczyt i już na więcej nas nie stać. Absolutnie nie! Możemy jeszcze wiele zdziałać i usprawnić nasze działania i będziemy to robić. W tym roku ZG PZK zakupił, krόtko przed zawodami, dla potrzeb zespołu cztery sprzęgacze cw tzw. "couplery”. Są to urządzenia umożliwiające bezkolizyjne wykorzystanie, do czterech transceiwerόw na jednym paśmie i w jednej lokalizacji, z możliwością nadawania na jednym z nich. Aby w pełni umieć wykorzystać zalety sprzęgacza trzeba wielu ćwiczeń i startόw w rόżnych zawodach tak by za rok „wycisnąć” z nich co się da.
Musimy znacznie usprawnić i unowocześnić używany sprzęt podstawowy, walczyć o jeszcze lepsze łącza internetowe. W tym roku mieliśmy sporo awarii łącz internetowych spowodowanych pogodą (wyłączenia), ale przede wszystkim niską jakością wielu łącz (bardzo małe prędkości, niestabilności itp).
Czekamy na dopływ młodych i sprawnych operatorόw. Nie możemy dopuścić do starzenia się zespołu.
Chciałbym gorąco podziękować władzom Naszego Związku PZK za wsparcie prac i przygotowań do startu. Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom operatorom stacji SN0HQ za ogromne zaangażowanie, samozaparcie i walkę z przeciwnościami losu w przygotowaniach i start w zawodach. Dziękuję ogromnej rzeszy innych osόb: rodzin i przyjaciόł, ktόrzy nie prowadząc łączności wspierali nas przed i w czasie współzawodnictwa.
Start Reprezentacji Narodowej PZK – SN0HQ w zawodach IARU Championship 2009 uważam za udany.
NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI!!!

Kapitan reprezentacji SN0HQ – SP6T2.Echolink.
W nawiązaniu do punktu 6 poprzedniego komunikatu informuję, że stan prawny obowiązujący w Polsce na dzień dzisiejszy nie pozwala na pracę w tym systemie. Echolink nie odpowiada definicji radiokomunikacyjnej służby amatorskiej. Podanie informacji dotyczącej przemienników gorzowskich w komunikacie miało na celu jedynie podkreślenie sporego wysiłku włożonego przez naszych kolegów w ich uruchomienie.
Osoby pracujące w systemie echolink ZWYCZAJNIE ŁAMIĄ PRAWO!3.Zlot żaglowców w eterze ... odbierany był w 94 krajach

Podczas zlotu największych żaglowców w Gdyni pomorscy krótkofalowcy przeprowadzili ponad 12 tysięcy łączności. Zainteresowanie aktywnością radiową z okazji The Tall Ships' Races było duże, a w okresie od pierwszego do siódmego lipca br. prawie sto krajów na wszystkich kontynentach nawiązało łączność z polskimi stacjami radioamatorskimi.

Na pomysł zorganizowania radiowej akcji pod nazwą The Tall Ships' Races on the Air wpadli koledzy z Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” działającego przy Akademi Morskiej. Rozpoczęto rozmowy z nadawcami zrzeszonymi w Pomorskim Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców. Idea radiowej aktywacji spodobała się, więc przystąpiono do realizacji dzieła pod nieocenionym kierunkiem Darka SP2HQY. Przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Gdyni, z Akademią Morską i Pomorskim Oddziałem Terenowym PZK. Przygotowano 16 radiostacji amatorskich ze specjalnymi znakami wywoławczymi, przydzielonymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na okoliczność zlotu żaglowców. Na kilka dni przed rozpoczęciem aktywności radiowej, w Gdyni doszło do spotkania operatorów stacji uczestniczących w projekcie. Podczas dyskusji omówiono strategię działania i sprawy organizacyjne.

Pierwszego lipca br. na falach eteru można było usłyszeć pierwsze wywołania podawane przez pomorskich radioamatorów. Radiostacja organizatora, pod specjalnym znakiem wywoławczym SN2009TSR, rozpoczęła nadawanie 2 lipca w dniu otwarcia zlotu. Zainstalowana została na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży gdyńskiego portu, gdzie cumowała znakomita większość żaglowców. Firma ICOM Polska nieodpłatnie udostępniła operatorom stacji jedne z najnowszych urządzeń radiokomunikacyjnych, które okazały się być bardzo pomocne przy nawiązywaniu łączności z całym światem. Wśród szesnastu radiostacji organizatora znalazło się aż pięć klubów radiowych działających na terenie województwa pomorskiego: Koło Krótkofalowców „BŁYSKAWICA” SP2PMW; Międzywydziałowe Koło Naukowe Krótkofalowców Politechniki Gdańskiej SP2PZH; Rodzinny Klub Krótkofalowców „K-4” z Sulęczyna SP2YRY; Sekcja Krótkofalowców „Galeon” przy Miejskim Klubie Sportowym Władysławowo SP2YWL oraz główna stacja Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” SP2ZIE. Pozostałych 11 radiostacji to indywidualni nadawcy zrzeszeni w Pomorskim Oddziale Terenowym PZK w Gdyni oraz stacja Marka SQ5GLB pod znakiem SN50ZAGLE. Wszystkim nadawcom włączonym w akcję należą się ogromne podziękowania.

Podczas siedmiodniowej aktywności radiowej nawiązaliśmy ponad 12 tysięcy łączności krajowych, europejskich i międzykontynentalnych. Dzięki tej akcji o The Tall Ships' Races odbywających się w Gdyni usłyszeli mieszkańcy stu krajów świata, na wszystkich kontynentach. Najwięcej łączności zostało przeprowadzonych z radioamatorami z Europy, pojawiały się także stacje dalekie np. z USA, Brazylii, Argentyny, Japonii czy Australii. Wszyscy krótkofalowcy, którym udało się nawiązać łączność ze stacjami okolicznościowymi pracującymi z okazji zlotu, otrzymają okolicznościową kartę potwierdzającą łączność. Na potwierdzenie mogą również liczyć także stacje nasłuchowe. Karty QSL zostały wydrukowane dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Gdyni. Szczegółowe informacje na temat przeprowadzonych łączności można znaleźć na witrynie internetowej http://sp2zie.gd.pl/tsr_about.php , którą prowadzi główny logistyk akcji TSR kolega Roman SQ2RH. Teraz organizatorom pozostaje czekać na Wasze zgłoszenia do dyplomu, które możecie nadsyłać w terminie do 1 sierpnia 2009r.. Zgodnie z wymogami regulaminu wyłącznie w formie elektronicznej na e-mail sp2zie@gmail.com .

Dziękując wszystkim operatorom za zaangażowanie, życzę kolegom kolejnych sukcesów w społecznej pracy przynoszącej chlubę polskiemu krótkofalarstwu na ziemi pomorskiej.
Sekretarz Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK
Rafał Machol SQ2IHP4.Małopolski Piknik Lotniczy i krótkofalowcy MSK.
Przygotowania do „Małopolskiego Dyplomu Lotniczego” rozpoczęły się w styczniu br. Chcieliśmy przygotować akcję możliwie dobrze i jeszcze odpowiednio rozpropagować ją w naszym krótkofalarskim środowisku. No i chyba się udało. Zainteresowanie akcją było duże, wielu Kolegów przeprowadzających QSO miało już komplet informacji o imprezie. Zrobiliśmy tysiące łączności, przyznaliśmy 20 nagród rzeczowych, trwa wypisywanie dyplomów.
Pierwsze stacje okolicznościowe SN06 zaczęły pracę już 12.06, ostatnia (ORH) dołączyła do reszty 15.06. Prawdziwy ruch w eterze zaczął się 19.06, kiedy to rozpoczął się trzydniowy Konkurs Lotniczy z nagrodami. Trenowaliśmy więc momentami pracę w pile-up’ie, czując się jak ekspedycja DX-owa. Cieszyło nas wyraźnie pozytywne nastawienie Kolegów z SP do naszej akcji. Ale prawdziwe wyzwanie miało dopiero nadejść.
To tej pory pracowaliśmy każdy ze swojego QTH, ale na ostatni weekend czerwca trzeba było uruchomić i obsługiwać w trybie ciągłym przez dwa dni stację klubową SN06MPL pracującą z lotniska. Zaczęliśmy od przygotowania podziału pracy i zabawnej listy „co kto bierze”. Pozwoliło to skutecznie uniknąć zacięć organizacyjnych w czasie trwania Pikniku. W czwartek 25-go postawiliśmy namiot, altankę i powiesiliśmy dipol na 3,7 MHz. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum dipol wisiał pomiędzy dwoma hangarami, a do stanowiska doprowadziliśmy prąd uwalniając się tym samym od konieczności pracy z akumulatorkami żelowymi. Antena zrobiona była z dostępnego jakiś czas temu na Allegro cienkiego, ale bardzo wytrzymałego kabelka PKL. WFS bez wspomagania skrzynką osiągał wartość 1:1,1, ale nieco poniżej „naszej” częstotliwości. Podpięliśmy więc MFJ-902 a do niej K2 w wersji 100 W. W odwodzie mieliśmy jeszcze G5RV, ale nie była w efekcie ostatecznym potrzebna. Natomiast w niedzielę ze względów organizacyjnych K2 zostało zastąpione przez Yaesu 890.
Przygotowany grafik obsługi stacji okazał się mało przydatny, bo obsada stanowiska była zawsze większa, niż zakładaliśmy i chętnych do pracy nie brakowało. Niezwykle miłą niespodziankę sprawił nam zwycięzca Konkursu Lotniczego SP9IEK z Tarnowa, który odwiedził nasze stanowisko i popracował chwilę jako operator stacji klubowej. Przy okazji dał nam możliwość osobistego wręczenia mu wygranej pierwszej nagrody. Do ostatnich minut trwała walka niektórych stacji o punkty do dyplomu. Ostatnie minuty okazały się jednak smutne*. Szybko zakończyliśmy pracę w ten niedzielny wieczór i nasza akcja dobiegła końca.
SP9ORH
5. Komunikat aktualny Redakcji KRÓTKOFALOWCY BIS
Informuje stałych i nowych widzów programu, że w okresie wakacyjnym emisje na żywo programów KRÓTKOFALOWCY BIS o 22.00 są wstrzymane do odwołania.
Wszelkie aktualne reportaże TV z życia amatorskiego radia i telewizji, są już na bieżąco zamieszczane w Archiwum – ATV.
O dacie wznowienia emisji na żywo, poinformuję widzów w oddzielnym komunikacie zamieszczonym na stronie www.videoexpres.pl jak również w naszych mediach.
Udanych wakacji, życzy redaktor jedynego na świecie telewizyjnego programu o naszym hobby, pod nazwą KRÓTKOFALOWCY BIS,
VY 73 Henryk Pacha ATV SP6ARR.6. Dziesiąty Jubileuszowy Zlot Krótkofalowców.
Odbędzie się w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym. Organizatorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców OT PZK. W załączniku do komunikatu znajduje się program zlotu. Organizatorzy serdecznie zapraszają.--------------------------------------------------------------------------------
SP7DAV s.k. W dniu 8 lipca pożegnaliśmy, znanego wielu kolegom SP, Janka Krzosa SP7DAV (wcześniej SP6DAV), który odszedł po długieji ciężkiej chorobie.
Cześć jego pamięci!
Koledzy ze Zduńskiej Woli i Sieradza."


--------------------------------------------------------------------------------

SP5BAK s.K. Andrzej Żelaźnicki SP5BAK to znakomity dx-man, Kolega i Przyjaciel wielu z nas. Członek SP DX Clubu od 1969 roku. Wybitny konstruktor mechanik, twórca wielu konstrukcji dla radioamatorów.
Zmarł w wieku 64 lat. Cześć jego pamięci!
Pogrzeb odbędzie się w dniu 20.07.2009, godzina 11:50. Kościół murowany, Cmentarz Bródnowski w Warszawie.
Zarzad SPDXC
Zarzad WOT PZK


--------------------------------------------------------------------------------

SP9EOH s.k. Zarząd oraz Koleżanki i Koledzy Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców w Krakowie z żalem zawiadamiają , że w dniu 8 lipca 2009 r. odszedł do krainy wiecznych dx – ów nasz Kolega Stefan Wyjadłowski SP9EOH. Cześć jego pamięci!


Stefan Wyjadłowski SP9EOH.

Kolega Stefan Wyjadłowski SP9EOH był członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców od 1956 roku. Jego działalność od samego początku związana była z harcerzami i Harcerskim Klubem Łączności przy Szczepie 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „ Dzieci Pioruna” im. Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie.
W październiku 1967 roku, kiedy klub otrzymał znak SP9ZAA, pod kierunkiem i przy dużej pomocy prof. Stefana Wyjadłowskiego remontowano sprzęt pochodzący z demobilu, powstawały zasilacze sieciowe do radiostacji oraz budowano anteny. Służył swoją wiedzą i umiejętnościami nie tylko na potrzeby Klubu, ale również chętnie pomagał innym.
Kolega Stefan brał aktywny udział w zainicjowanej 1968 roku centralnej akcji programowej ZHP z zakresu wychowania patriotyczno – obronnego pod nazwą
„ Manewry Techniczno - Obronne ” jak i harcerskiej akcji letniej.
Przez cały czas pracy w Zespole Szkół Łączności w Krakowie uczestniczył w tradycyjnych spotkaniach popularyzujących krótkofalarstwo wśród harcerzy i uczniów rozpoczynających naukę w klasach pierwszych, tak, więc oprócz pracy zawodowej swój czas poświęcał również dla krótkofalarstwa.
Dzięki systematycznej działalności szkoleniowej, pracy na obozach letnich i zimowych wzrastała liczba członków PZK.
Dla licznej grupy uczestniczących w nim harcerzy oraz uczniów Zespołu Szkół Łączności była to szansa przeprowadzenia pierwszej w życiu łączności.
W latach 1968 do 1985 uczestniczył w przygotowaniu drużyn do zawodów
w radiopelengacji amatorskiej. W 1984 roku wyjechał na zawody do Lipska
( ówczesne NRD) jako opiekun grupy.
Od 2000 roku był we władzach Oddziałowej Komisji Rewizyjnej naszego Stowarzyszenia, zaś od 2004 r. jej Przewodniczącym.
Przez cały czas wspierał działania Oddziału, zwłaszcza w pozyskiwaniu nowych, młodych adeptów sztuki krótkofalarskiej, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne.
Za swoje zaangażowanie i działalność na rzecz organizacji został w 2004 roku odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.
Cześć Jego pamięci.
Odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku odbędzie się
w dniu 16 lipca 2009 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Koleżanki i Koledzy MSK OT PZK w Krakowie


--------------------------------------------------------------------------------

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK--------------------------------------------------------------------------------

Załącznik do komunikatu.


Program
X Jubileuszowego Zlotu Krótkofalowców
w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. w Gliczarowie Górnym

W dniach od 15 lipca do 15 sierpnia br będzie pracowała stacja okolicznościowa
SN 0 GG


1 sierpnia 2009 r. ( sobota )
8.oo - otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników
8.30 - 14.oo giełda sprzętowa ( proponujemy , aby każdy z uczestników
w miarę swoich możliwości, przywiózł zbędne części
przydatne dla krótkofalowców np. na wymianę itp)
10.oo - egzamin na świadectwo uzdolnienia
14.30 - obiad
16.oo – prezentacje :
a/. prezentacja pt. „ Historia sprzed radia „ - SP9BWJ
b/. ogłoszenie wyników zawodów QRP
o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2009 r.
c/. prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych SP9SCZ
d/. ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2009 r.
18.oo - wspólne grilowanie

2 sierpnia 2008 r. ( niedziela )

11.oo - msza święta
12.30 - wspólne zdjęcie
13.oo - obiad
14.oo - oficjalne zakończenie spotkania

Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady. Istnieje możliwość rozbicia namiotu
lub postawienia przyczepy natomiast załatwienie noclegu na prywatnej kwaterze
we własnym zakresie.

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie :
Kol. Wojciech SP9IKN tel. 018 – 201 33 68 Zakopane
Kol. Bożena SP9MAT tel. 012 – 658 38 81 Kraków

Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF.
Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać w urzędzie pocztowym lub banku , i przedstawić dowód wpłaty Komisji.


Komunikat internetowy Sekretariatu ZG PZK na 17 lipca 2009
(nieregularnik).

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

1.Piknik eterowy w Lipianach - TO JUŻ JUTRO.
18-19 lipca odbędzie się 24 piknik eterowy Lipiany 2009 . Miejsce to ul. Lipowa (plaża)
Otwarcie o godz.11.00 jak co roku. Piknik rozpocznie się od przywitania gości tj. władz wojewódzkich powiatowych i lokalnych jak również kolegów ze Schwedt nad Odrą, którzy już u nas 2 rok goszczą .
Po za wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania przewidywane imprezy to:
1. występ zespołu folklorystycznego
2. pokaz urządzeń pomiarowych z Delegatury UKE w Szczecinie
3. Pokazy łączności różnymi emisjami
4. darmowa loteria dla dzieci
5. występ zespołu młodzieżowego
6. Prezentacja nowości dla krótkofalowców jednej z przodujących firm radiokomunikacyjnych na świecie .
7. giełda
8. pokaz paralotni i loty paralotni po okolicy Lipian.
9. od 20:00 dyskoteka do rana.

vy73 ! Szef komitetu organizacyjnego Bronisław SP1RWU

Do zobaczenia w Lipianach –Piotr SP2JMR!2.Posiedzenie Prezydium ZGK 16 lipca 2009
Posiedzenie odbyło się w pomieszczeniach sekretariatu ZG PZK w Bydgoszczy. Obecny był cały skład prezydium. Prezydium podjęło nast. uchwały:

1.W związku z przyjęciem dymisji dotychczasowego Oficera Łącznikowego IARU PZK Wiesława Wysockiego SP2DX przez ZG w dniu 21 marca br. prezydium powołało na funkcję P. O. Łącznika IARU PZK Pawła Zakrzewskiego SP7TEV.
Jednocześnie Prezydium wyraża serdeczne podziękowanie Kol. Wisławowi SP2DX za 9 lat pracy i wzorowe kształtowanie polityki międzynarodowej PZK na forum IARU oraz kontaktach z innymi organizacjami.

2. Prezydium podjęło uchwałę o zwołaniu jesiennego Posiedzenia ZG PZK na dzień 11 października 2009. Szczegóły oraz program Członkowie ZG PZK otrzymają w statutowym terminie.

3. Prezydium Podjęło uchwałę o wystąpieniu do ZG PZK o nadanie Odznak Honorowych PZK czołowym organizatorom i zawodnikom zespołu SN0HQ w uznaniu zasług zespołu dla działalności sportowej PZK.

Prezydium zapoznało się także z realizacją budżetu PZK za 5 mcy 2009 oraz z bieżącą sytuacją finansową Związku oceniając ją jako dobrą.3.Świat Radio 8/2009
Skrócony spis treści Świat Radio 8/2009
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Kenwood D710 i AvMap Geosat 5 Blu
PREZENTACJA: Radiotelefony morskie Icom
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Wyprawa VK9LA
ŁĄCZNOŚĆ: Dni Radiowe 2009, Packet Radio na falach krótkich, Program EasyPal
RADIO RETRO: Radiostacja Gliwice
WYWIAD: Radio Hobby, Czarna lista UKE
DYPLOMY: Aktualnie do zdobycia
HOBBY: Antena typu śrubokręt
DIGEST: Układy radiowe dla początkujących i zaawansowanych
FORUM CZYTELNIKÓW: Listy, Porady
LISTA OBECNOŚCI
RYNEK I GIEŁDA
DODATEK: Częstotliwości Polskiego Radia4.KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 8/2009

Posiedzenie ZG PZK, którego nie było.
Puchar Europy HST Skierniewice 2009
Ham Radio –Friedrichshafen 2009
PAT 2009 –SN4PAT
Otwarte Mistrzostwa PZK ARDF
Przygoda na ambonie
Informacje o zjazdach SPOTC i PKRVG
Ogólnopolskie ćwiczenia w Łączności Kryzysowej
Pożegnanie ś.p. Antoniego SP7LA5. W załączeniu regulaminy RRTC 2009 oraz PGA Test VII

Tyle informacji na dzisiaj .
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK--------------------------------------------------------------------------------

Załączniki.RRTC-2009Cel: Zawody mają na celu wyłonienie najlepszych zespołów operatorskich, które w warunkach identycznych jak w przypadku Olimpiady Radiowej WRTC-2010 będą walczyły o najlepszą pozycję.
Zespoły te będą używały specjalnych znaków wywoławczych (R1Ax-R0Zx). Będzie QRV 19 takich dwuosobowych zespołów operatorskich.

Uczestnicy: stacje SO i MO z całego świata.

Łączności: zawody typu WW czyli „każdy z każdym”.

Termin: sobota 18 lipca br. od 07.00Z do 14.59Z (tylko 8 godzin!).

Pasma: 7, 14, 21 i 28 MHz.

Emisje: CW i SSB.

Uwagi: (a) zmiana pasma lub emisji może być dokonywana dowolną ilość razy, (b) Stacja może emitować w danej chwili tylko jeden sygnał – na CW lub SSB.

Wymiana: zespoły QRV w ramach RRTC nadają RS(T) + 3-znakowy numer kontrolny np. 599 XYZ. Pozostali uczestnicy nadają RS(T) + numer strefy wg ITU.

Punktacja: - za QSO ze stacjami QRV w ramach RRTC (znaki R1Ax-R0Zx) – 1 pkt., QSO ze stacją w tej samej strefie ITU – 1 pkt., QSO ze stacją w Europie ale w innej strefie ITU – 3 pkt., QSO ze stacją spoza Europy – 5 pkt.

Mnożniki: strefy ITU i grupy kontrolne nadawane przez stacje QRV w ramach RRTC-2009. Na każdym paśmie mnożnik liczy się oddzielnie ale bez względu na rodzaj emisji.

Wynik końcowy: suma punktów za QSO x mnożnik.
Uwaga! Samodzielne obliczenie wyniku nie jest wymagane.

Klasyfikacje:
A - Single operator, mixed (CW and SSB), high power
B - Single operator, mixed (CW and SSB), low power (do 100W)
C - Single operator, SSB, high power
D - Single operator, SSB, low power (do 100W)
E - Single operator, CW, high power
F - Single operator, CW, low power (do 100W)
G - Multi operator team (2 lub 3 operatorów), mixed (CW i SSB)
H – Oddziały SRR (grupa tylko dla stacji R/U)

Logi: w ciągu 4 godzin od chwili zakończenia zawodów, tj. do godziny 19.00Z na adres ochr@srr.ru
Uwaga! Do logowania QSO można używać programów przewidzianych dla zawodów IARU HF World Championship.

Dyplomy
- Specjalne dyplomy dla zwycięzców grupy A I G.
- Certyfikaty i medale za zajęcie miejsc 2 i 3 w grupach A i G
- Certyfikaty za pierwsze 3 miejsca w grupach B, C, D, E i F.
- Certyfikaty otrzymają także operatorzy, którzy przeprowadzą co najmniej 250 QSO i swój dziennik prześlą pod adres ochr@srr.ru do godziny 19.00Z w dniu 18 lipca br.

Logowanie: do logowania QSO można używać programów przewidzianych dla zawodów IARU HF World Championship.

Współzawodnictwo stacji SP
Każdy operator SP, który przeprowadzi co najmniej 100 QSOs otrzyma pamiątkowy dyplom
RRTC-2009 Award.
W tym celu, w ciągu 4 godzin od chwili zakończenia zawodów tj. do godziny 19.00Z w dniu 18 bm. na adres qtc@post.pl należy przesłać kopię swojego logu (format Cabrillo).
Elektroniczne dyplomy są bezpłatne.


PGA TEST-VI

krajowe zawody HF


18 lipca 2009 r. – od 06.00 do 07.00Z i od 15.00 do 16.00Z.

motto
Uczestnik zawodów krótkofalarskich przestrzega regulaminu i zasad fair play. Pamięta też o wysłaniu swojego logu, ponieważ tylko wtedy przeprowadzone przez niego łączności mogą być zaliczone jego korespondentom.
Cel
Krajowe zawody PGA TEST organizowane są w celu popularyzacji programu dyplomowego Polskie Gminy Award oraz dla stałego doskonalenia technik operatorskich.
Stacjom QRV na SSB zaleca się stosowanie międzynarodowych procedur, tzn. literowania wg standardów ITU. Taki sposób prowadzenia łączności jest uzasadniony potencjalnym udziałem także stacji zagranicznych.

Organizatorzy
1. Zawody organizuje Zespół programu dyplomowego PGA (Jarosław Drużbiński SQ9NFI – sq9nfi@pzk.pl, Krzysztof Patkowski SP5KP – sp5kp@pzk.pl, Sylwester Jarkiewicz SP2FAP – sp2fap@pzk.pl) oraz ogólnopolski klub PGA-C PZK.
2. Za realizację postanowień niniejszego regulaminu odpowiedzialny jest Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP.
3. Patronat medialny nad zawodami sprawuje Redakcja MK QTC.
Uwaga! Wszystkie informacje związane z zawodami PGA Test-2009 publikowane są wyłącznie na oficjalnej stronie programu dyplomowego PGA www.skjkc.pl/pga/ oraz w MK QTC. Wskazane jest zatem korzystanie z tych źródeł.


Termin zawodów
13 czerwca 2009 r. I etap - 06.00-07.00Z II, etap - 15.00-16.00Z.

Uczestnicy
Przed rozpoczęciem pracy w zawodach każdy uczestnik zobowiązany jest do dokładnego zapoznania się z regulaminem.

W PGA TEST 2009 mogą brać udział operatorzy polskich radiostacji indywidualnych i klubowych posiadający ważne licencje. Dopuszcza się udział stacji zagranicznych, morskich (.../mm) i nadających ze statków powietrznych (.../am).

W zawodach możliwa jest praca z dwóch gmin (np. w pierwszym etapie z jednej, a w drugim etapie z drugiej). Operator zobowiązany jest do używania dwóch różnych znaków wywoławczych, np. pracując z jednej gminy używa znaku SP2XYZ, a z drugiej SP2XYZ/p lub SP2XYZ/m lub SP2XYZ/4. W takim przypadku obie stacje klasyfikowane są odrębnie – stacja QRV w II etapie w ramach ekspedycji do innej gminy klasyfikowana jest w grupie EXP-MIX lub EXP-CW lub EXP-SSB. Podobną zasadę stosuje się gdy np. w I etapie stacja jest QRV w ramach ekspedycji, w drugim etapie ze swojego stałego QRA.

Uwagi:
a) Wszystkie przeprowadzone i zweryfikowane QSO zaliczane są do dyplomów wydawanych przez PGA i MK QTC bez konieczności posiadania kart QSL.
b) Wynik osiągnięty przez uczestnika podany zostaje w rozliczeniu szczegółowym, włącznie z informacją o ewentualnych przyczynach niezaliczenia QSO.
c) Stacje QRP nie mogą łamać swoich znaków wywoławczych przez „QRP”.
d) Udział w PGA TEST-2009 oznacza akceptację niniejszego regulaminu.

Pasmo i emisje: 80m / CW i SSB - wyłącznie w segmentach pasma przeznaczonych dla danej emisji (CW: 3510-3560 kHz, SSB: 3700-3775). Łączności mieszanych (cross-mode) nie zalicza się.

Wywołanie w zawodach
Na CW -"Test SP", na SSB - "Wywołanie w zawodach".

Łączności
a) Każda stacja może w danej chwili emitować tylko jeden sygnał - na CW lub na SSB.
b) Z tą samą stacją można przeprowadzić daną emisją tylko jedno punktowane QSO.
c) Duplikaty czyli łączności powtórzone tym samym rodzajem emisji nie są punktowane ale należy je pozostawić w logu. Jeżeli pierwsza łączność jest poprawna, za duplikat zalicza się 0 (zero) punktów. Jeżeli pierwsza łączność nie jest poprawna, zaliczana jest ta druga (duplikat) .

Uwagi:
- Korzystanie z PGA-Clustera oraz systemu CW-Skimmer jest niedozwolone.
- W czasie zawodów używanie telefonów lub Internetu do aranżowania łączności jest niedozwolone.

Wymiana
Uczestnicy zawodów wymieniają grupy kontrolne złożone z raportu RS(T) oraz skrótu gminy (wg standardu z programu dyplomowego PGA), np. 599 EL09, 59 WM01 itp. Stacje zagraniczne, .../mm i .../am nadają RS(T) + 3-cyfrowy nr kolejny QSO.

Klasyfikacje (Category)
• EXP-MIX stacje terenowe na CW i SSB
• EXP-CW stacje terenowe na CW
• EXP-SSB stacje terenowe na SSB
• MO-MIX stacje klubowe na CW i SSB
• MO-CW stacje klubowe na CW
• MO-SSB stacje klubowe na SSB
• SO-MIX stacje indywidualne na CW i SSB
• SO-CW stacje indywidualne na CW
• SO-SSB stacje indywidualne na SSB
• SO-QRP-MIX stacje indywidualne QRP CW i SSB
• SO-QRP-CW stacje indywidualne QRP na CW
• SO-QRP-SSB stacje indywidualne QRP na SSB
• OPEN stacje zagraniczne, .../mm, .../am itp.

Uwagi:
a) Każda stacja, która weźmie udział w zawodach zostaje sklasyfikowana.
b) W zawodach obowiązuje ograniczenie mocy nadajników do 100W out; stacje QRP
CW – do 5W out, SSB – do 10W out.
c) Każda stacja sklasyfikowana jest tylko w jednej grupie. Wyjątkiem są stacje QRV z dwóch gmin (patrz punkt „Uczestnicy”).
d) W pozycji „CATEGORY” nagłówka pliku Cabrillo należy używać wyłącznie podanych wyżej oznaczeń, czyli np.: EXP-MIX lub EXP-CW lub EXP-SSB lub MO-MIX lub MO-CW lub MO-SSB lub SO-MIX lub SO-CW lub SO-SSB lub SO-QRP-MIX lub SO-QRP-CW lub SO-QRP-SSB lub OPEN.

Klasyfikacja Generalna
1. Punkty uzyskiwane przez operatora danej stacji w kolejnych miesięcznych turach są sumowane i prezentowane w Klasyfikacji Generalnej.
2. Po rozegraniu dwunastej tury zawodów przeprowadzona zostanie Klasyfikacja Generalna (pucharowa), której wyniki ustalone zostaną na podstawie sumy punktów uzyskanych przez każdego uczestnika w ciągu całego 2009 r.
3. Klasyfikacja generalna przeprowadzona zostanie w grupach: MO-MIX, MO-SSB, MO-CW, SO-MIX, SO-SSB, SO-CW, SO-QRP-MIX, SO-QRP-SSB, SO-QRP-CW i OPEN.
4. Do klasyfikacji generalnej punkty uzyskane przez stacje okolicznościowe zaliczane są na konto stacji macierzystej. Np. jeśli stacja SP4KDX pracowała ze znakami, 3Z2009PGA to punkty przez nią zdobyte zaliczane są na konto SP4KDX.Sumowanie punktów odbywa się na wniosek zainteresowanego operatora, który przesyła stosowną informację do Zespołu PGA.

Punktacja
Każde bezbłędne QSO - 1 pkt.
Punktowana jest łączność, podczas której obie stacje poprawnie odebrały znaki wywoławcze, raporty i grupy kontrolne, a różnica czasów zalogowanej łączności w logach obu korespondentów nie przekracza 3 minut.

Wynik końcowy
Suma punktów za QSO z obu etapów.
Wyniku nie należy obliczać samodzielnie ponieważ czynności tej dokona komputerowy program sprawdzający.

Logi
Obowiązują wyłącznie logi elektroniczne w formacie Cabrillo; jeden log za dwa etapy. Przed wysyłką logu należy zwrócić baczną uwagę na wygenerowany nagłówek i wszystkie zapisy poszczególnych łączności (patrz przykład).
- W temacie listu należy podać TYLKO swój znak wywoławczy.
- Log musi być niespakowanym załącznikiem do listu mającym w nazwie TYLKO znak wywoławczy uczestnika i rozszerzenie .cbr lub .log. (np. log stacji SP4KDX - sp4kdx.cbr, log stacji SP5KP - sp5kp.log, log stacji SQ9NFI/2 - sq9nfi_2.cbr itp.).
- Logowanie QSO wyłącznie w czasie UTC.

Logi należy wysłać w ciągu 48 godzin na adres: pga-zawody@pzk.pl

Po wysłaniu logu robot serwera PGA automatycznie potwierdza (po ok. 2-3 minutach) jego odbiór. Tylko otrzymanie takiego potwierdzenia jest gwarancją dotarcia logu do organizatora.

Robot potwierdzający dotarcie logu podaje adres, pod którym opublikowany będzie wykaz otrzymanych, i wstępnie zweryfikowanych logów. Jeśli log znalazł się w pozycji „Logi do wyjaśnienia” należy dokonać poprawek zgodnych z instrukcją robota, i wysłać go ponownie.
Wykaz otrzymanych logów aktualizowany jest dwa razy dziennie (oznacza to, że pomimo otrzymania potwierdzenia od robota dana stacja nie od razu może się znaleźć w wykazie).

Uwagi:
a) Informacja robota może mieć charakter tylko techniczny, i w żadnym wypadku nie może sugerować błędu / błędów w znakach wywoławczych czy grupach kontrolnych.
b) Jakiekolwiek poprawki mogą być dokonywane przez uczestnika - wyłącznie w odniesieniu do swojego logu.
c) W przypadku trudności z dostarczeniem logu należy zwrócić się z problemem bezpośrednio do przewodniczącego komisji (qtc@post.pl).
d) Logi otrzymane po terminie nie są analizowane i nie mają żadnego wpływu na wyniki końcowe zawodów.

Sędziowanie
- Obliczanie wyników odbywa się po wyznaczonym terminie przyjmowania logów, czyli po 48 godzinach od chwili zakończenia zawodów.
- W otrzymanych logach komisja nie poprawia żadnych danych związanych z wykazem QSO. Możliwe jest tylko poprawienie grupy klasyfikacyjnej, aby była ona zgodna z regulaminowym standardem.
- Rezultaty liczy się przy pomocy specjalnego programu komputerowego, który sprawdza wykazane we wszystkich otrzymanych logach łączności.
- Punktowane są tylko bezbłędne łączności, zalogowane z tolerancją +/- 3 minuty. Oznacza to, że obie korespondujące stacje muszą dbać o poprawność prowadzonego QSO, ponieważ jakikolwiek błąd w jednym lub drugim logu powoduje niezaliczenie danej łączności obu operatorom.
- Za łączność niesprawdzalną tzn. w przypadku braku logu korespondenta, otrzymuje się 0 (zero) punktów.

Rezultaty
Wyniki zawodów, w tym szczegółowe rozliczenie każdego uczestnika, będą publikowane na portalu programu dyplomowego PGA (www.pga.pzk.pl) oraz w Magazynie Krótkofalowców QTC.
Ewentualne reklamacje przyjmowane są w ciągu 24 godzin od chwili publikacji wyników na portalu PGA. Po tym okresie opublikowane wyniki zawodów uznaje się za ostateczne i niepodlegające zaskarżeniu.

Dyplomy i nagrody
* Za udział w każdej miesięcznej turze zawodów wszystkim uczestnikom przyznane będą elektroniczne Certyfikaty Udziału w PGA TEST-2009.
* Za pierwsze miejsca w poszczególnych grupach Klasyfikacji Generalnej przyznane będą puchary; za miejsca 1-3 – dyplomy, dla pozostałych – elektroniczne Certyfikaty.
* Wyróżnienia otrzymają operatorzy stacji indywidualnych i klubowych, którzy zorganizują co najmniej 5 ekspedycji gminnych.
* Specjalne nagrody przyznane będą za zorganizowane ekspedycje - do nieaktywnych do tej pory gmin.

Dyskwalifikacja
Za nieprzestrzeganie postanowień niniejszego regulaminu uczestnik zostaje zdyskwalifikowany. Powodem dyskwalifikacji może być także niesportowe zachowanie zgłoszone przez upoważnionych operatorów monitorujących przebieg zawodów.

Zdyskwalifikowany zawodnik zostaje na ½ roku odsunięty od wszystkich imprez sportowych organizowanych przez Zespół PGA.

Uwagi końcowe
a) Uwagi dotyczące przebiegu zawodów, fotografie, karty QSL itp. należy przesyłać odrębnym listem na adres: qtc@post.pl
b) Organizator nie odpowiada za żadne szkody powstałe w związku z przygotowaniami do zawodów jak i samym w nich udziale.
c) Decyzje organizatora zawodów (Zespołu programowego PGA) są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.


Zespół PGA zachęca krótkofalowców SP do udziału w zawodach, gwarantując sprawne i sprawiedliwe obliczanie wyników


Przykład logu Cabrillo stacji SP2FAP
START-OF-LOG: 2.0
CONTEST: PGA TEST VI
CALLSIGN: SP2FAP
CATEGORY: SO-CW
NAME: Sylwester Jarkiewicz
ADDRESS: Suchacz-Zamek
ADDRESS: 82-340 Tolkmicko
QSO: 3500 CW 2009-07-18 0601 SP2FAP 599 EL09 SP8OOB 599 KS01
QSO: 3500 CW 2009-07-18 0626 SP2FAP 599 EL09 SP8JMA 599 LN02
QSO: 3500 CW 2009-07-18 1512 SP2FAP 599 EL09 SP4HHI 599 OU01
QSO: 3500 CW 2009-07-18 1520 SP2FAP 599 EL09 SP2IU/2 599 BY08
QSO: 3500 CW 2009-07-18 1528 SP2FAP 599 EL09 SP5DRR 599 WM01
QSO: 3500 CW 2009-07-18 1555 SP2FAP 599 EL09 SQ9XTX 599 CZ03
END-OF-LOG:

Zaleca się, aby przed wysyłką dokładnie sprawdzić log przy pomocy dowolnego edytora (np. Notatnika). Proszę zwrócić uwagę na to:
- Czy w pozycji CONTEST nagłówka Cabrillo wpisałeś właściwą nazwę zawodów?
- Czy w pozycji CALLSIGN nagłówka Cabrillo poprawnie wpisałeś swój znak wywoławczy?
- Czy w pozycji CATEGORY nagłówka Cabrillo oznaczenie Twojej grupy klasyfikacyjnej jest zgodne z regulaminowym standardem?
- Czy czas wszystkich Twoich łączności jest wg standardu UTC?
- Czy grupy kontrolne nadane i odebrane są standardowo zapisane i prawidłowo wygenerowane?
- Czy na końcu logu jest zapis: END-OF-LOG:

Jeśli wszystko jest dobrze, log należy niezwłocznie wysłać na właściwy adres.

SP2FAP.