Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23 lipca 2008
Dodane przez sotpzk dnia 23 lipiec 2008
Komunikat ZG PZK
W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23 lipca 2008.
Rozszerzona zawartość newsa
Komunikat internetowy Sekretariatu ZG PZK na 23 lipca 2008

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:
SP1CAQ s. k. Mieczysław Popiołek SP1CAQ ze Świnoujścia, zmarł we wtorek 15.07.08.

Kol. Mietek był czynnym krótkofalowcem, człowiekiem związanym z morzem, pracował jako szyper holowników pełnomorskich. Był słyszany na pasmach jeszcze dwa tygodnie przed śmiercią. Pogrzeb odbył się w czwartek 17.07.08. Miał 86 lat.


Info: Zygmunt SP1ZP1.Dyplomy krótkofalarskie w sekretariacie. Część zagranicznych organizatorów zawodów przesyła dyplomy za udział w zawodach dla SP do sekretariatu ZG PZK.

Dla członków PZK dyplomy są wysyłane poprzez OT, do których należą.

Dyplomy dla pozostałych znajdują się w sekretariacie ZG PZK.

Obecnie mamy do przesłania dyplomy dla nast. stacji:

SP1FPG, SP1DTE, SP2ASJ, SP2DNI, SP2HMY, SP2JSS, SP3UZ, SP3COP, SN3C, SO5X, SP6BGZ, SP6YF, SP6LMX, SP7MC, SP9FT, SP9RRH, SQ9ITH, SP9FZU, SP2300LP. Dla niektórych z tych stacji jest więcej niż jeden dyplom.

Zainteresowanych proszę o przesłanie na adres Sekretariatu ZG PZK usztywnionej koperty zwrotnej ( zaadresowanej) oraz opłaty znaczkach pocztowych na 10 zł ( nie naklejonych na kopertę).

Po otrzymaniu powyższego dyplomy zostaną w ciągu 7 dni wysłane do adresata listem poleconym.2.Wojenne radiostacje . Otrzymaliśmy przed wczoraj taki oto list:

„W paru słowach postaram się przedstawić moją prośbę. Jestem członkiem Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na dniach ( 14 lipca) przeprowadziliśmy akcję wydobycia działa pancernego typu Stug IV z dna rzeki Rgilewki koło Grzegorzewa. W tym pojeździe zachowały się - co prawda zniszczone, ale zawsze- nadajnik i odbiornik. I tu moja prośba : szukamy ludzi w Polsce, którzy mają pojęcie na temat sprzętu łączności z II wojny. Będziemy chcieli ten sprzęt zakonserwować i w późniejszym czasie eksponować w muzeum i potrzebna nam jest pomoc. Ewentualne informacje proszę kierować na mój adres e- mailowy: jc1234@wp.p
Pozdrawiam Jacek Czypicki.

Proszę wszystkich, którzy wiedzą o co chodzi o kontakt z Panem Czypickim. Sądzę, że pomoc w restauracji sprzętu radiowego będzie naszym wkładem ocalenie od zapomnienia dawnego sprzętu łączności. (SP2JMR)3.SP1PNW zaprasza na Leśny Piknik Krótkofalowców

Stały punkt Dni Dębna to impreza Krótkofalowców. Tym razem Klub Polskiego Związku Krótkofalowców z Dębna przy współudziale Nadleśnictwa organizuje 23 sierpnia 2008 Leśny Piknik Krótkofalowców

Zapraszamy wszystkich Krótkofalowców: SP, myśliwych, pracowników LP, użytkowników CB i zainteresowanych amatorską łącznością, na bardzo ciekawą imprezę o charakterze edukacyjnym prezentowanym przez znawców krótkofalarstwa i ekosystemu Nadleśnictwa Dębno. ponadto w programie muzyka rodzinnego zespołu akordeonistów z Kazachstanu.

Wielobój dla młodzieży szkolnej, pokaz Amatorskiej Radiopelengacji Sportowej, bieg w ostępach leśnych, strzelanie do tarczy, APRS, Anteny - Systemy łączności satelitarnych, myśliwi Koła Łowieckiego „JELEŃ”- zapoznają nas z bronią oraz z tym do czego nie strzelają, nauczymy się nadawać Mors'em lewą nogą... .

Czeka nas wiele innych nie mniej ciekawych imprez np. giełda, leśny żurek, pieczenie kiełbasek, konkurs z wiedzy o Dębnie itp.

Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe podziękowanie , a dla zwycięzców w konkursach i zawodach – ciekawe nagrody i wyróżnienia oraz, bardzo ważne !!

„Puchar Burmistrza”,

Na zakończenie Wielka zabawa z okazji Dni Dębna .

ORG – 145,550 MHz NFM CB – K. 19 27,180 MHz AM

Dojazd od strony Myśliborza: przed Dębnem Znak PZK i wjazd na teren Nadleśnictwa, ulica Dzicze.1.Organizator Leśnego Pikniku: Klub PZK SP1PNW Dębno

2.Termin : 23.08.2008, godz. 9.00 początek imprezy, godz. 10.30 oficjalne otwarcie.

3.Uczestnicy: Krótkofalowcy, myśliwi, pracownicy nadleśnictwa, zaproszeni goście.

4.Miejsce Leśnego Pikniku: Wyłuszczarnia Nadleśnictwa Dębno, ul. Dzicze w Dębnie

Organizatorzy.4.Komisja ds. Strategii PZK. Od XVII Zjazdu PZK minęło już ponad 2 miesiące. Zjazd jak wiadomo podjął szereg uchwał. Efektem Uchwały nr 3 było powołanie przez Prezydium ZG 5 Komisji. Niestety nie wszystkie OT wykonują zadnia od których zależy prawidłowa praca komisji. I tak pomimo wielu próśb i apeli 13 oddziałów nie chce ujawnić struktury wiekowej swoich członków. Są to: OT-03 , OT-05, OT-08, OT-10, OT-14, OT-21, OT-24, OT-25, OT-26, OT-27, OT-29, OT-31, OT32, OT-49.

OT-12 i OT-15 zadeklarowały, że dane nadeślą w najbliższym czasie.

Dane te są konieczne dla ustalenia struktury wiekowej członków PZK i opracowania jak najlepszej strategii dla PZK na najbliższe lata skutkującej wzrostem i być może odmłodzeniem naszych szeregów.

Informację tą podaję za Przewodniczącym Komisji Strategii Kol. Leszkiem SP6CIK wraz z apelem do Zarządów wymienionych wyżej OT o jak najszybsze uzupełnienie brakujących danych. ( SP2JMR)5.Weekend Latarniany
W załączniku do komunikatu znajduje się treść informująca o zbliżającym się międzynarodowym weekendzie latarnianym. Przypominam także o możliwościach dyplomowych, jakie daje praca z polskich latarni morskich.

Od dziesięciu lat Award Manager polskiego dyplomu latarnianego- Stanisław SQ2EEQ.


Tyle informacji na dzisiaj !

Piotr SP2JMR prezes PZK
ZałącznikMiędzynarodowy Weekend Latarniany 2008.Trzeci weekend drugiego miesiąca wakacji – w tym roku 16 i 17 sierpień - to dni kolejnego, corocznego spotkania w eterze ze stacjami pracującymi z latarni morskich. Na to spotkanie przygotowują się na całym świecie już nie dziesiątki, a setki zespołów operatorskich, planowane są wyprawy do najbardziej egzotycznych, rzadko uczęszczanych miejsc w których na styku lądu z morzem stoją latarnie morskie. Weekend latarniany to gratka dla polujących na łączności w programie IOTA – na wielu wyspach, do których specjalne ekspedycje nie docierają, funkcjonują latarnie morskie, krótkofalarsko aktywne w tym czasie. Równie efektowne i ciekawe są stacje pracujące z latarniowców – specjalnie budowanych (bądź przystosowanych do tego celu) jednostek, zakotwiczonych na stałych pozycjach, często daleko od lądu - zawsze w miejscu sprawiającym trudności nawigacyjne.

Naszym udziałem w tej imprezie może być praca z polskich latarni morskich. Jest ich piętnaście - myślę, że większość będzie słyszana na pasmach. Klub Trójmiejskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców w Gdańsku organizuje wyprawę do latarni morskiej Gdańsk Port Północny (SP LH01). Przewidujemy pracę na podstawowych pasmach KF oraz 50 i 144 Mhz. Na jakich częstotliwościach ? – Mike GM4SUC, „światowy lider latarniany”, proponuje taki sposób:

“W trakcie spotkań pracujemy na 5 klasycznych pasmach krótkofalowych z częstotliwością centralną - jeśli warunki są złe, zawsze mamy możliwość usłyszenia się na którejś z nich. Prosimy, aby częstotliwości głównych nie wykorzystywać do pracy, tylko traktować jako wywoławcze. Podane niżej częstotliwości są rekomendowane do pracy w spotkaniach “latarnianych”, oczywiście można pracować na każdej innej zgodnej z band-planem:

CW:

80 m 3.510 - 3.540 kHz, wywoławcza 3.521 +/-

40 m 7.005 - 7.035 kHz, 7.021 +/-

20 m 14.010 - 14.040 kHz, 14.021 +/-

15 m 21.010 - 21.040 kHz, 21.021 +/-

10 m 28.010 - 28.040 kHz, 28.021 +/-
SSB

80 m 3.650 - 3.750 kHz, wywoławcza 3.721 +/-

40 m 7.040 - 7.100 kHz, 7.051 +/-

20 m 14.125 - 14.275 kHz, 14.221 +/-

15 m 21.150 - 21.250 kHz, 21.221 +/-

10 m 28.300 - 28.400 kHz, 28.351 +/-Aby ułatwić prowadzenie QSO, a przede wszystkim jego nawiązanie, prosimy aby stacje nadające z latarni dodawały “LIGHT”, “LGT” lub “LIGHTHOUSE” albo “LIGHTSHIP” po wywołaniu”

Tyle od Mika, GM4SUC.

Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców w Gdańsku prace nad projektem polskiego programu latarnianego rozpoczęło na początku 1998 testami z latarni morskiej w Rozewiu, Helu i Jastarni, w sierpniu wydano pierwsze dyplomy; ostatnie mają numery ponad 170. Podstawowy dyplom można zdobyć za łączność z min. 3 latarniami (dowolnymi emisjami), najwyższa klasa dyplomu przysługuje operatorom za potwierdzone łączności przeprowadzone obustronnie telegrafią ze wszystkimi latarniami – tylko pięć stacji uzyskało taki dyplom. Podstawowym wymogiem przyznania dyplomu jest posiadanie przez występującego o dyplom kart QSL potwierdzających przeprowadzone łączności. Na operatorów nadających z latarni czeka dyplom „QRV LH”, zupełnie darmowy… Szczegółowy regulamin dyplomów “Polskie Latarnie Morskie” został opublikowany w MK QTC (9/98), ponadto jest stale dostępny w internecie, na stronie klubowej SP2PZH (przez google). Przypominam, że “zdobywanie” tych dyplomów jest nieograniczone w czasie! Zatem – do usłyszenia z latarni.Award Manager LIGHTHOUSES SP

Stanisław, SQ2EEQ

sq2eeq@wp.pl