Sudecki Oddział Terenowy PZK
  Welcome to: Sudecki Oddział Terenowy PZK [Guest] Strona GłównaKontaktPortal ZG PZKCzłonkowie SOT PZKRR ITUHistoria SOT wg SP6BGF
22 Lipiec 2019 19:09  
Dyplom Polska

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 168
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: sp6sow
Nawigacja
Strona Główna

Kontakt
Statut PZK
Portal ZG PZK
Wstąp do PZK
Członkowie SOT PZK
Kodeks Krótkofalowca
Informacje składkowe
Odznaki Honorowe PZK
Częstotliwości lokal UKF

Linki
SR6J
Kluby
SR6JG
RR ITU
Download
DX cluster
Kodeks pracy DX
Etyka i procedury
Saga braci Odyńców
Pionierzy Radiotechniki -----Polskiej

FAQ
Egzaminy UKE 2019
Zawody KF UKF 2019r.

Silent Key
Historia SOT wg SP6BGF
Krótkofalowiec
New Page 1

Krótkofalowiec Polski Nr 07/2019 - kliknij

Tygodnik Krótkofalowca

kliknij celem pobrania

Czas lokalny
Zegar Polska
Propagacja
New Page 1

Tropo Europa - kliknij

Tropo Europa

Propagacja

Propagacja

Solar - kliknij

Radio Amateur Sat.

AMSAT

Polecamy

Dolnośląska Amatorska Sieć Ratownicza

Warto odwiedzić

Radar meteo

Radar meteorologiczny - kliknij

Radar meteo - opady

 Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25 lutego 2009Submit News Submit Article Visit our Forum 
Komunikat ZG PZK
1.PZK skończyło wczoraj 79 lat.
79 lat temu 24 lutego 1930 roku w Warszawie cztery radiokluby Lwowski, Wileński, Poznański i Warszawski powołały Polski Związek Krótkofalowców. Było to naturalną poniekąd konsekwencją działania rozwijającego się w całej ówczesnej Polsce ruchu radioamatorskiego. W okresie poprzedzającym powstanie PZK w Polsce wiele się w ruchu radioamatorskim działo. Powstawały liczne kluby radioamatorskie, a od 1923 roku było już wydawane przez braci Stanisława i Janusza Odyńców pismo pod tytułem „Radioamator”. Polska była współzałożycielem Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), której początek dał kongres założycielski w kwietniu 1925 roku w Paryżu, na którym bracia S. i J. Odyniec odegrali obok Hirama Percy Maxima Prezesa ARRL bardzo istotną rolę.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zmieniła się zarówno technika jak i struktura organizacyjna reaktywowanego po II wojnie światowej Związku. Dzisiaj PZK ma 33 Oddziały Terenowe w całej Polsce, a w nich ponad 300 klubów. A co do techniki, cóż sami wiecie jak jest. Dawniej pracowało się głównie przy wykorzystaniu alfabetu Mrse’a. Dzisiaj oprócz telegrafii i emisji fonicznych w dużej mierze prowadzimy łączności przy wykorzystaniu komputera czyli emisjami cyfrowymi. Ma to kapitalne znaczenie dla młodych i przyszłych krótkofalowców, ponieważ pokrywa się często z ich informatycznymi zainteresowaniami.
Co do samego związku to miarą jego reprezentatywności jest ilość członków w relacji do ogólnej liczby aktywnych krótkofalowców. Na tym polu sytuacja w ostatnim okresie widocznie się poprawia. Obecnie jest nas ponad 3500 tzn. że w ciągu ostatniego roku przyrost ilości członków wyniósł ok. 15%.
Również w ostatnich latach sytuacja finansowa PZK jest lepsza niż przed np. 2005 rokiem, a to za sprawą statusu OPP. Ostatni rok był pod tym względem rekordowy ponieważ uzyskaliśmy ponad 70.000 zł z czego prawie 80% otrzymały do wykorzystania OT PZK. To z pewnością pobudzi ich aktywność organizacyjną w roku 2009.
W tym miejscu po raz kolejny zachęcam do przekazywania 1% na PZK jako OPP.
Wpłaty na PZK jako OPP oraz rosnąca ilość członków pozwoliły m.in. na organizację obozów szkoleniowych, a także na rozwój działalności sportowej oraz reprezentację i udział naszych przedstawicieli w spotkaniach, konferencjach czy tzw.” Hamfestach”. PZK brało także w znaczącym wymiarze udział w Konferencji R1 IARU w Cavtat w 2008 roku.
Rok 2008 był rokiem zjazdowym, a XVII Zjazd PZK był zjazdem w pewnym sensie bezprecedensowym. Delegaci wygenerowali bowiem uchwały stanowiące o potrzebie reformy naszej organizacji. Reforma ta jest w trakcie przygotowywania pod obrady Zjazdu Nadzwyczajnego Delegatów PZK, który odbędzie się w maju b.r.
Nie obyło się też bez zgrzytów i nieporozumień wewnątrzorganizacyjnych, ale taka jest już specyfika organizacji społecznych i PZK nie jest tu wcale wyjątkiem. W końcu mamy demokrację.
Kończąc to krótkie okolicznościowe wystąpienie z okazji 79 rocznicy powstania PZK, życzę Wam w imieniu prezydium ZG PZK i GKR PZK samych wspaniałych QSO’s i maksimum zadowolenia z uprawiania krótkofalarstwa.

Piotr SP2JMR prezes PZK2.Raport Komisji K3 czyli ds. Struktury Polskiego Związku Krótkofalowców.
W dniu wczorajszym otrzymałem końcową wersję raportu komisji K3 czyli komisji ds. Struktury PZK. Raport jest wynikiem ogromnego nakładu pracy jej przewodniczącego Andrzeja SP9ENO oraz jej członków tj. Dionizego SP6IEQ, Zbigniewa SP2AVE, Pawła SQ9DEN, Wiesława SQ5ABG oraz Romana SP9MRN przy współudziale Koordynatora prac komisji pozjazdowych Leszka SP6CIK oraz Marka SP3AMO, który jak widomo przewodniczy Komisji Statutowej. Komisja ta już opracowuje projekt zmian do Statutu PZK pod obrady XVIII Zjazdu Nadzwyczajnego Delegatów PZK.
Do prac komisji K3 miałem okazję również się włączyć. Na podstawie tego co zaobserwowałem mogę powiedzieć, że nie było łatwo. Raport, który można będzie za chwilę przeczytać na portalu www.pzk.org.pl w dziale „organizacja PZK” sekcja „dokumenty organizacyjne „ jest wynikiem ciężkiej pracy, sporów i dyskusji prowadzonych via Internet w tym poprzez skype.
Całemu zespołowi w imieniu prezydium ZG PZK składam gorące podziękowania za trud i czas poświęcony dla dobra naszej organizacji.
[POBIERZ RAPORT ]


3.OH8X konkurs klubu Arcala OH8X MK QTC
Znany ze swojej potężnej anteny na pasma 160m i 80m Radio Arcala klub OH8X ogłosił ciekawy międzynarodowy konkurs. Jego celem jest wyłonienie najlepszego tekstu promującego krótkofalarstwo wśród młodzieży całego świata i zachęcenie jej do krótkofalarstwa. Praca konkursowa powinna być napisana po angielsku lub hiszpańsku i nie może mieć więcej niż 250 słów. Ponieważ tekst jest adresowany do młodych ludzi, którzy do tej pory nie mieli nic do czynienia z krótkofalarstwem, musi on być napisany przystępnie. To powinno być coś w rodzaju spotu reklamowego, którego treść ma trafić do młodego człowieka mogącego odnaleźć w krótkofalarstwie barwy realnego świata.
Chodzi o pokazanie w najlepszy sposób stron naszego hobby, którego uprawianie tak bardzo przecież różni się od wirtualnej rzeczywistości z jaką współczesna młodzież ma do czynienia.

Trzy najlepsze teksty będą nagrodzone nagrodami (specjalne patery), których fundatorem jest Klub Arcala OH8X. Prace oceniane będą przez międzynarodowy zespół w składzie: Hans Blondeel Timmerman PB2T (Przewodniczący IARU Region 1), Reinaldo Leandro YV5AMH (przedstawiciel IARU Region 2), Dave Sumer K1ZZ (z ARRL), Olaf Lundberg G0CKV (z RSGB), Vahl Tonn ES5TV (z ERAU), Hans Johansson SM0IMJ (z SSA), Juha Hulkko OH8NC i Martti Laine OH2BH (z Radio Arcala). Prace należy nadesłać w terminie do 15 marca br. na adres:
oh8x@sral.fi

Od redakcji MK QTC
Redakcja zachęca polskich krótkofalowców do udziału w tym konkursie fundując także swoja nagrodę dla zwycięzcy, którego praca znajdzie się wśród tych przyznanych przez zespół Arcala. Nasz nagrodą będzie 10.000 specjalnie wydrukowanych kart QSL i prenumerata MK QTC. Aby uczestniczyć w tym konkursie kopię swojej pracy należy przesłać na adres: qtc@post.pl4.Kalkulator promieniowania.
Na stronie SM2CEW, której adres załączam poniżej znajduje się kalkulator promieniowania dla zakresu HF i VHF i wart on jest rozpowszechnienia. Program pozwala bardzo szybko określić odległość, inaczej mówiąc strefę wokół anteny, w której to poziom promieniowania jest przekroczony i może być szkodliwy dla zdrowia.
Możemy wprowadzić różne limity promieniowania np. zgodne z CEU, FCC oraz inne dowolne, a także emisje, moce, charakter nadawania itd.
Program jak już pisałem obejmuje zakres HF, UKF, VHF aż do mikrofal SHF oraz wiele różnych typów anten. Polecam szczególnie miłośnikom dużych mocy. Program napisany przez VK3UM, dostępny na stronie :
http://www.sm2cew.com/download.htm
Nazwa to: EMRCalc.exe Version 6.41

Pozdrawiam Andrzej SP5CJY

PS. Andrzejowi dziękuję za cenną informację.5.Marcowe QTC
Marcowy numer MK QTC to znów obszerny materiał dla czynnych w eterze krótkofalowców. Pożyteczną informacją dla każdego operatora będzie Band Plan HF dla 1 Regionu IARU jaki będzie obowiązywał już od 29 marca. Zawiera kilka istotnych zmian w stosunku do tego jeszcze obowiązującego, ale warto zapoznać się z tym ważnym dokumentem. Miłośnicy relacji DX mają dobrą relację z wyprawy na Reunion Island. Ekspedycja o tyle ciekawa, że jej członkom groziła nawet deportacja! Wiele ciekawostek będzie można przeczytać na temat lutowej megaekspedycji na Desecheo Island (K5D), a N2OO powie jak wysyłać QSL dla tej stacji. Szczególnej uwadze polecamy konkurs klubu Arcala OH8X na najlepszy tekst promujące krótkofalarstwo wśród młodzieży. Może zwycięzcą będzie ktoś z SP?
Miłej lektury! 73 de SP2FAP6.Niektóre tytuły artykułów i notatek:
Co to jest system OQRS?
50-lecie Alaski – wyprawa RRC
Co z tym QRP? – łamać czy nie?
Duże jest piękne – mowa o stacji OH8X
Dyplom za 750 gmin
Jak wysłać QSL dla K5D?
Jubileusz KPN
K5D – ekspedycja pod specjalnym nadzorem.
Kalendarz na marzec i kwiecień
Konkurs fińskiego klubu Arcala
Nowe dyplomy PGA-C PZK
Nowy Band Plan HF 1 Regionu IARU
PGA TEST III – zawody po angielsku
Polacy na Lord Howe Island
Polonia Restituta Award – oświadczenie
Poszukiwane adresy
Procedury wydawania dyplomów
QSL via
Regulaminy zawodów krajowych HF
Rocznica eQSLcc
SN0TEST – w zawodach
SP PGA Contest
Tanie dyplomy z Rosji
WARD-2009 – imprez PGA-C PZK
Więzienia i Areszty
Winteriada-2009
WPX RTTY 2009 – najlepsi
WRTC-210 (Olimpiada Radiowa) bez Polaków
Wynik RDXC 2008
Wyprawa na Reunion Island – relacja
Zawody HF – międzynarodowe7.PGA-C PZK INFO

* W marcowej turze PGA TEST sklasyfikowano 162 stacje, które przeprowadziły
8411 bezbłędnych QSO.

* Kolejna tura (14 marca) rozegrana zostanie w języku angielskim. Będzie to trening operatorski mający na celu przygotowanie do udziału w zawodach międzynarodowych.

* 15 marca (na następny dzień po PGA TEST) rozegrane będą zawody SP-PGA-Contest. Regulamin na portalu PGA.

* W zawodach (także dzień przed i dzień po) będzie QRV ze specjalnym znakiem wywoławczym SN0TEST radiostacja Ogólnopolskiego Klubu Krótkofalowców PGA-C PZK. QSL via eQSL.cc, eQSL.pga.

* Pierwszy dyplom PGA-H 750 Award za potwierdzone 750 gmin przyznany został Janowi SQ9CWO.

* Klub Arcala OH8X ogłosił konkurs na tekst promujący krótkofalarstwo wśród młodzieży. Szczegóły na portalu PGA oraz w marcowym wydaniu MK QTC.

* Klub PGA-C PZK ma już 102 członków. W tym miesiącu członkostwo uzyskali: Dionizy Studziński SP6IEQ, Zdzisław Pachura SP6HED, Henryk Ratajczak SQ9MZ, Krzysztof Harnik SQ9FCF, Romuald Dorobisz SP1DMD.

* W ramach zbliżającego się Światowego Dnia Krótkofalowca (Word Amateur Radio Day) PGA-C uruchamia 10 okolicznościowych radiostacji, których praca będzie związana z tegorocznym tematem IARU: Krótkofalowcy - wykwalifikowana kadra operatorska w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych. Razem z ZG PZK zorganizowane będą krajowe zawody WARD Contest z nową grupą klasyfikacyjną. Szczegóły tej akcji na portalu PGA oraz w marcowym MK QTC.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sq3lmr
28 listopad 2018
zapraszamy do udziału w akcji dyplomowej qrz.com/db/so100pw

sp6dwb
18 kwiecień 2018
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę wielu DXów potwierdzonych kartami QSL

SP5U
20 grudzień 2017
Wesołych Świąt oraz szczęśliwego 2018 życzę Wam Koleżanki i Koledzy oraz Waszym najbliższym. Mirek SP5U & SP6LTC

sp6dwb
18 kwiecień 2017
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę worek DXów

sp6dmq
14 kwiecień 2017
14/04/2017 20:46 Wesołych Świąt Wielkanocnych, mokrego dyngusa oraz duzo zdrowia !!! życzy Mariusz

sq3lmr
23 marzec 2017
Z okazji "Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego" Radio-Klub Krobia będzie pracował od kwietnia do sierpnia pod znakiem HF100HRW . zapraszamy do odwiedzenia naszej strony klubowej sp3pgs.pl .

sp3p
08 wrzesień 2016
Góra Szybowcowa czy Burzenin. W tym roku Burzenin. Prośba do organizatorów, aby w miarę możliwości uwzględniać terminy dużych imprez krótkofalarskich.

sq6oxm
15 maj 2016
Fotki ze spotkania na górze szybowcowej w dniu 14.05.2016 sq6oxm.hopto.me/sq6oxm/20
16_05_14_Spotkanie_SOT.zi
p


sp6fig
10 wrzesień 2015
sp9cp Korzystam z 2m paraboli / wys. 300 m npm./oraz LNA 18db/0,8/+IC9100.

sp6fig
10 wrzesień 2015
Odbieram codziennie. Siła sygnału od S1 do S9... Świetne info co się dzieje na kierunku południowo-zachodnim. Dobrze , że ma małą moc . Pozdrawiam Krzysiek sp9cp

Archiwum
Krótkofalowcy BIS

RBI
SP6LB Poradnik UKF

kliknij celem pobrania

Callbook`s

Ciekawe informacje
SP5ZCC - news
SP-QRP - news
Zobacz
New Page 1

Szybka przeglądarka Maxthon

SOT PZK
Copyright © 1997 - 2019
zalecana rozdzielczość 1024x768
Aktualizacja 8.07.2019 20:45

Informujemy, że ta strona internetowa używa pliki cookie.
Można je wyłączyć poprzez zmianę ustawień przeglądarki.
Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie cookies.
regulamin cookies

   Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Comstock by:
1823980 Unikalnych wizyt   

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu