Sudecki Oddział Terenowy PZK
  Welcome to: Sudecki Oddział Terenowy PZK [Guest] Strona GłównaKontaktPortal ZG PZKCzłonkowie SOT PZKRR ITUHistoria SOT wg SP6BGF
21 Sierpień 2019 12:53  
Dyplom Polska

Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 168
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: sp6sow
Nawigacja
Strona Główna

Kontakt
Statut PZK
Portal ZG PZK
Wstąp do PZK
Członkowie SOT PZK
Kodeks Krótkofalowca
Informacje składkowe
Odznaki Honorowe PZK
Częstotliwości lokal UKF

Linki
SR6J
Kluby
SR6JG
RR ITU
Download
DX cluster
Kodeks pracy DX
Etyka i procedury
Saga braci Odyńców
Pionierzy Radiotechniki -----Polskiej

FAQ
Egzaminy UKE 2019
Zawody KF UKF 2019r.

Silent Key
Historia SOT wg SP6BGF
Krótkofalowiec
New Page 1

Krótkofalowiec Polski Nr 09/2019 - kliknij

Tygodnik Krótkofalowca

kliknij celem pobrania

Czas lokalny
Zegar Polska
Propagacja
New Page 1

Tropo Europa - kliknij

Tropo Europa

Propagacja

Propagacja

Solar - kliknij

Radio Amateur Sat.

AMSAT

Polecamy

Dolnośląska Amatorska Sieć Ratownicza

Warto odwiedzić

Radar meteo

Radar meteorologiczny - kliknij

Radar meteo - opady

 Komunikat internetowy Prezydium ZG PZK z dnia 27 i 20.08.2008 r.Submit News Submit Article Visit our Forum 


Witam wszystkich odbiorców wakacyjnego, internetowego wydania Komunikatu Prezydium ZG PZK, zawierającego wyjątkowo bardzo dużo ważnych informacji. A oto informacje :Zaczynam od przykrej informacji : w nocy z 25 - 26 sierpnia odszedł do krainy wiecznych DX - ów Kol. Ryszard Kozłowski - SP7ELS. Ryszard pełnił wcześniej funkcję Sekretarza Zarządu Łódzkiego Oddziału Terenowego PZK w Łodzi. Będzie nam Ryśka bardzo brakowało. Cześć jego pamięci !!!

Info : Zbyszek SP7MTU i Przemek SP7VC


1. Posiedzenie Prezydium ZG PZK.

W dniu 6 września br. o godz. 15.00 w Ustroniu Morskim w odbędzie się Posiedzenie Prezydium ZG PZK. W czasie posiedzenia Prezydium zajmie się m.in. sytuacją finansową PZK, w tym środkami z 1% na PZK jako OPP, sprawami sportowymi, a także tematyką konferencji I Regionu IARU w Cavtat. To nie przypadek, że Posiedzenie Prezydium odbywa się w czasie trwania kolejnego Zjazdu PKRVG, na który otrzymaliśmy zaproszenie od Prezesa PKRVG - Kol. Wojciecha SP2JPG. O Zjeździe tego - działającego już 27 lat - klubu specjalistycznego informowaliśmy już zarówno w komunikatach, jak i w KP. Emisje cyfrowe nabierają coraz większego znaczenia w radiokomunikacji, a więc i w radiokomunikacji amatorskiej. Temat ten wydaje się być niezwykle ważny w obliczu opracowań trwających w komisjach, a zwłaszcza w Komisji ds. Strategii PAZK - prac związanych z reformą PZK.

Info : Piotr SP2JMR
2. Zjazd SPOTC PZK.

W dniach 29 - 31 sierpnia w ośrodku Prądocin k. Brzozy – niedaleko Bydgoszczy odbędzie się kolejny Zjazd SP0TC PZK. Udział w Zjeździe zapowiedziało ponad 100 krótkofalowców, w tym nie wszyscy należący do SP OTC. Dla informacji przypominam, że członkiem tego Szacownego Grona może zostać każdy krótkofalowiec spełniający wymogi Regulaminu SP OTC, w tym m.in. co najmniej 25- letni staż krótkofalarski. SP OTC zaprasza wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu – szczegóły na stronie internetowej SP OTC. Organizatorem Zjazdu jest Grzegorz – SP3CSD.

Info : Piotr SP2JMR
3. IV Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych, dofinansowany z funduszy MON zakończony.

23 sierpnia zakończył się IV obóz szkoleniowy PZK. Tym razem było to raczej zgrupowanie niż obóz, ponieważ odbywało się w zupełnie innych warunkach niż poprzednie. Tym razem obóz odbył się w bardziej „cywilizowanych warunkach” tzn. w „ Pensjonacie u Chowańców” w Poroninie – w pokojach z łazienkami ( choć większość uczestnicków zgrupowania bardziej ceniła sobie warunki surwiwalowe - namioty, jakie panowały w Choczewie ). W zgrupowaniu uczestniczyło 45 kursantów oraz 9 osób kadry. Obóz zakończył się egzaminem na Świadectwo Operatorskie w Radiowej Służbie Amatorskiej. Na świadectwa kat . B i D egzamin zdało pozytywnie 21 osób – w tej grupie egzaminu nie zdała jedna osoba. Na kat A i C, czyli z CW egzamin zdało pozytywnie 10 osób. Pozostali uczestnicy obozu to tzw. „lisołapy”, czyli dzieci i młodzież od 9 do 18 roku życia, szkoląca się i trenująca amatorska radiolokację sportową. Tu główną rolę odgrywali Ola SQ2GP oraz Zbyszek SP2JNK. W czasie trwania zgrupowania nasza reprezentacja wzięła udział w Mistrzostwach ARS w Słowacji, o czym wcześniej już informowaliśmy. Więcej informacji i fotoreportarż na ten temat ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 10/2008.

Info : Piotr SP2JMR
4. Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców w Holicach.

Tegoroczne 19 Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców HOLICE 2008 w Czechach odbędzie się w dniach 29 - 30 sierpnia 2008 roku (piątek - sobota). W roku bieżącym czynne będzie również stoisko polskie z przedstawicielami Prezydium ZG PZK tj. Bogdanem – SP3IQ i Tadeuszem – SP9HQJ. Z wstępnych ustaleń wynika, że będzie tam obecnych wiele osób z SP6 i nie tylko, a zwłaszcza z Klubu SP6KYU. Oficjalny program spotkania :


Czwartek - 28 sierpnia br. – godziny popołudniowe - przyjazd delegacji – załatwianie spraw formalnych w sekretariacie.

Godz. 20.00 – Oficjalne powitanie gości i otwarcie spotkania w restauracji „ U skrblika”, kolacja.

Piątek – 29 sierpnia br. :

Godz. 7.00 – Otwarcie hal wystawowych ( montaż stoisk wystawowych ).

Godz. 9.00 – Otwarcie hal dla publiczności.

Godz. 17.00 – Powitanie gości przez burmistrza Holic w Ratuszu.

Godz.19.30 – Wyjazd do Hradec Kralove – zwiedzanie katedry na Starym Mieście, wejście na wieżę katedralną, spacer po Starówce, powrót do Holic.

Sobota – 30 sierpnia br. :

Godz. 7.00 – Otwarcie hal wystawowych dla publiczmości.

Godz. 16.00 – Wyjazd do zamku na górze Kuneticka I Pardubic, spacer po Starówce, powrót.

Niedziela – 30 sierpnia br. – śniadanie, powrót delegacji.


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu.

Info : Tadeusz SP9HQJ
5. Spotkanie w Gliczarowie Górnym.

Przypominamy, że w dniach 29 - 30.08 08 r. w Gliczarowie Górnym odbędzie się coroczne spotkanie krótkofalowców Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców w OT 10 PZK w Gliczarowie Górnym. Organizatorem jest Kol. Szczepan SP9VRJ. W spotkaniu tym co roku bierze udział wielu krótkofalowców z całej Polski. Informacje na ten temat przekazane zastały w Komunikacie Prezydium z dnia 06.08.2008 r. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału wtym spotkaniu.

Info : Bożena SP9MAT6. Raportowanie Komisji PZK.

Ponawiam prośbę do prezesów oddziałów terenowych o niezwłoczne przekazanie informacji dotyczących wieku członków oddziałów do Komisji ds. Strategii PZK, kierowanej przez Leszka – SP6CIK, który opracował w tej sprawie opracował stosowny arkusz w Excelu. Na arkuszu tym należy jedynie nanieść właściwe dane. Wszelkiej pomocy i informacji w tym zakresie udziela Leszek, z którym należy kontaktować się w tej sprawie. Dane te mające charakter informacyjny i są niezbędne do wypracowania prognozy i strategii PZK na najbliższe lata i mogą być niezwykle przydatne nie tylko dla potrzeb Komisji ds. Strategii PZK. Korzystając z okazji, proszę prezesów oddziałów o naniesienie aktualnych danych dotyczących osób funkcyjnych w zarządach oddziałów na stronach internetowych oddziałów i przesłanie ich na mój adres internetowy – dla potrzeb Prezydium ZG PZK.

Info : Tadeusz SP9HQJ

7. Spotkanie krótkofalowców „Turawa 2008” w Turawie.

Zarząd Piastowskiego Klubu Krótkofalowców PZK SP6PAZ-SN6O z Opola zaprasza Koleżanki i Kolegów na drugie spotkanie krótkofalarskie pod nazwą "TURAWA 2008".

TERMIN: 13 - 14 września 2008 ( sobota – niedziela ).

MIEJSCE IMPREZY : Turawa – Ośrodek Wypoczynkowy ,,JOWISZ’’.

CENNIK :

- śniadanie - 8 złotych,
- obiad - 12 złotych,
- kolacja - 7 złotych,
- nocleg - 20 złotych.
Uwaga : noclegi w budynku murowanym ( pawilon ).

Na imprezie przewidziane są następujące prelekcje i spotkania w grupach :
1.Leszek SP6CIK – jak przystąpić do współzawodnictwa SPDXC , DXCC , LoTW . Przy okazji obecności Leszka chętni będą mogli zweryfikować swoje karty do DXCC i do SPDXC .
2. Jarek SP6OJK – przedstawi założenia i działanie APRS.
3. Dyrektor Opolskiej Delegatury UKE - inż. Gerard HALAMA wraz z pracownikami zaprezentują najnowszą ruchomą stację pomiarową .
4. Stanisław - SP6LK ( Oddziałowy QSL Manager OT11) wydawać będzie członkom PZK karty QSL . Przy okazji - jeśli ktoś z Kolegów będzie miał swoje karty QSL do wysyłki, proszony jest o ich zabranie do Turawy.
5. Koledzy : SP6OJK oraz SQ6DXP przedstawią krótką informację na temat modernizacji przemienników SR6F oraz SR6OP .
6. Andrzej SP6JU – zbierać będzie od członków klubu SP6PAZ bieżące i zaległe składki na rzecz Piastowskiego Klubu Krótkofalowców .
7. Michał SQ6MNN – umożliwi Kolegom pracę na stacji SP6PAZ/6 na pasmach KF w pasmach 80 i 40 metrów.
8. Andrzej SP6JU – zapewni łączność w kanale 145.300 FM ( SP6PAZ / 6 ) dla Kolegów pracujących z ,,mobila’’, a mających problem z dojechaniem na miejsce imprezy.
9. W razie kworum członków Zarządu PZK OT11 – przewidziane jest wyjazdowe posiedzenie OT11 .
10.W godzinach wieczornych w sobotę przewidziane jest ognisko przy piwie oraz kiełbaskach .
11.Przewidziana jest również giełda sprzętowa , którą poprowadzi Czesław SP6SNS .
12.Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu do Ośrodka już w piątek w godzinach popołudniowych .
13.Wszyscy uczestnicy spotkania sami dokonują opłat za wyżywienie oraz dokonują rezerwacji noclegów w Recepcji Ośrodka ,,JOWISZ’’ .


Serdecznie zapraszamy do TURAWY.

Info : Zarząd Klubu SP6PAZ.
8. VI Kaszubskie Spotkania Krótkofalowców „Klif” 2008 – 7.09.2008 r.

To już siódmy raz, z inicjatywy Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK 7 września br. w godzinach 14.00 – 19.00 odbędzie się jesienne, plenerowe Kaszubskie Spotkanie Krótkofalowców. W ubiegłym roku, dzięki pomocy Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych trafiliśmy na Ośrodek Wypoczynkowy „Klif”, prowadzony przez Stowarzyszenie „Razem”. Ośrodek ten położony jest w Gdyni – Redłowie, w leśnej dolinie, na skraju Rezerwatu Przyrody „Kępa Redłowska”. Niedaleki, słynny Klif Orłowski, oddalony o 700m zachęca do spaceru w to atrakcyjne miejsce i spojrzenie na Zatokę Gdańską z wysokości kilkudziesięciu metrów. Również w tym roku, zachęceni dużą frekwencją i dobrymi opiniami Kolegów spotkamy się w tym samym miejscu. Dostępność miejsca jest wyjątkowo dobra, a szczególnie dla niezmotoryzowanych, ponieważ dojście spacerkiem od przystanku kolejowego Gdynia Orłowo zajmuje 10 minut. Samochodem dojazd jest bezpośrednio do Ośrodka „Klif” ulicą Armatorów w pobliżu Instytutu Medycyny Tropikalnej. Oczywiście będzie szereg atrakcji, konkursów. Będzie ognisko i pieczenie kiełbasek, a także wspaniały bigos itp. Oferty giełdowe są też mile widziane. Szczegółowe informacje na temat spotkania wraz z dokładną mapką i dojazdami znajdują się na stronie www.otpzk.gdansk.pl.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich krótkofalowców – tych zrzeszonych i nie zrzeszonych - z XYL i harmonicznymi - naszego Oddziału, a także i z innych, którzy będą w tym czasie na Wybrzeżu. Serdecznie zapraszamy !!

Info : Zbyszek SP2AVE – Prezes POT PZK
9. Reklama działalności krótkofalowców w lokalnej telewizji.

W ostatni weekend w o godz. 18.00,w czasie największej oglądalności, w lokalnym programie telewizyjnym TVP 3 z Opola ( „Kurier” ) prezentowane były informacje o krótkofalowcach. I tak w sobotę o klubie SP6ZJP i nadawany był program ze stanowisk archeologicznych w ramach programu "Celtowie na Opolszczyźnie" i w niedzielę o Biskupiej Kopie, gdzie Tadeusz SP6MRC z Prudnika przekazywał relację z wmurowania kamienia węgielnego pod nowe schronisko. W sobotę była też relacja w Racławic Śl., z dworca kolejowego, gdzie będzie się odbywała impreza kolejowo-krótkofalarska ( 6 - 7.09.2008r. ). Wykład organizowany przez krótkofalowców z Głubczyc ( SP6ZJP) był w całości nagrany przez lokalną TV i będzie przez tydzień codziennie emitowany w lokalnej TV „Vectra”. Od 3 dni pracuje radiostacja z ziębickiego Klubu SP6KYU pod znakiem okolicznościowym SN0RCE.

Info : Arek SP6OUJ.


Komentarz Redakcji Komunikatu : zachęcamy wszystkich aktywistów klubowych i oddziałowych do prezentacji swojego dorobku i przedsięwzięć w lokalnych środkach informacji, bo to doskonała i darmowa promocja naszego hobby, a ponadto zbliża to nas do społeczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy poprawiać swój PR ( public relations ), a jednocześnie pozyskiwać możemy kolejnych sojuszników do obrony zagrożonych interesów krótkofalarskich. W czasie wystąpień medialnych zalecałbym podkreślanie funkcjonowania nadawców w strukturach zarządzania kryzysowego na poziomie różnych szczebli administracji i służebnej roli ruchu krótkofalarskiego wobec społeczeństwa w przypadku wystąpienia wszelkiego typu zagrożeń np. powodzi, trąb powietrznych itp. To również jeden ze sposobów poprawy tzw. problemu antenowego.


10. Między nami krótkofalowcami – czy tak być powinno ?

W związku z otrzymaniem w dniu 19 sierpnia br. przez Prezydium ZG PZK dwóch ważnych pism z organu nadzoru tj. z Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie, z których jedno nakładało na Prezydium obowiązek udzielenia stosownych i pilnych wyjaśnień dotyczących okoliczności Zjazdu Krajowego PZK, drugie zaś stanowiło kopię wniosku jednego z kolegów – członka WOT OT 25 w Warszawie, a kierowanego do organu nadzoru, do którego wnosi między innymi o unieważnienie XVI Krajowego Zjazdu Delegatów PZK i podjętych uchwał oraz ustanowienia w stosunku do PZK Zarządcy Komisarycznego, jako Sekretarz Prezydium ZG PZK ( z uwagi na ważność pism ) w dniu 20 sierpnia br. z treścią obu pism za pośrednictwem internetowej Listy Dyskusyjnej zapoznałem jej uczestników, to jest członków ZG PZK i delegatów na Zjazd Krajowy. Dodaję, że lista ta ma charakter zamknięty i służy do wewnętrznej komunikacji oraz wypracowania decyzji pomiędzy członkami ZG PZK i delegatami na Zjazd Krajowy PZK.

W dniu 23 sierpnia br. otrzymałem od kolegi – wnioskodawcy szokującą informację o skierowaniu przeciwko mnie informacji do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na naruszeniu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto kolega ten poinformował mnie, że wystąpi przeciwko PZK z pozwem cywilnym. W stosownym piśmie, kolega ten jednocześnie domaga się zamieszczenia w najbliższym wydaniu Komunikatu Prezydium ZG PZK zamieszczenia w całości jego pisma kierowanego do mnie. W związku z takim żądaniem – w załączniku do dzisiejszego Komunikatu znajduje się cytowane pismo w PDF.

Można zadać sobie pytanie : cóż się takiego stało, że jako Sekretarz Prezydium ZG PZK, stanąłem na granicy pomiędzy prawem a bezprawiem ?. Można też postawić inne pytanie : jak należało postąpić w takiej sytuacji ?. Zataić przed członkami ZG PZK fakt otrzymania takich informacji?. Zamieść problem pod dywan ?. Przecież te pierwsze dwa pisma kierowane były do członków ZG PZK, a więc to Oni powinni być niezwłocznie o takim fakcie poinformowani. Tak rozumując, spełniłem jedynie swój obowiązek informacyjny wobec członków ZG PZK.

Zadziwiający w tym wszystkim jest brak konsekwencji ze strony wnioskodawcy z SP5. Z jednej bowiem strony, zarzuca mi naruszenie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i grozi postępowaniem karnym za ewentualne podanie danych osobowych, z drugiej zaś domaga się opublikowania w Komunikacie Prezydium ZG PZK jego pisma kierowanego do mnie, na którym widnieją pełne dane osobowe – a więc sam upublicznia swoje dane osobowe. Przecież – za sugestią wnioskodawcy – pismo to wraz z danymi osobowymi znajdować się będzie na ogólnie dostępnej stronie internetowej PZK, do której praktycznie każdy ma dostęp.

A może autorowi wniosku do organu nadzoru chodziło o zamknięcie mi ust, aby o tym kto jest wnioskodawcą nikt się nie dowiedział ?. Przecież prędzej czy później sprawa i tak ujrzałaby światło dzienne. Jaki jest rzeczywisty powód takich działań wie na pewno sam wnioskodawca. Mając na uwadze spełnienie do końca swego obowiązku informacyjnego wobec członków ZG PZK, delegatów na Zjazd Krajowy PZK, a w zaistniałej sytuacji wobec całej zbiorowości krótkofalowców polskich, postanowiłem w kolejnym załączniku do dzisiejszego Komunikatu zaprezentować dwa cytowane wcześniej pisma, ale tym razem z wykreśleniem danych osobowych wnioskodawcy.

Co do polecenia organu nadzoru tj. Urzędu Miasta Stołecznego w Warszawie, to zostanie wysłane stosowne pismo z pełną informacją na zadane pytania. Wszystkich nas kosztować to będzie sporo czasu, nerwów oraz związkowych pieniędzy, bo tak ważnej sprawy nie można załatwić bez specjalistycznej pomocy prawnej. Pozostaje jeszcze jedno pytanie : czy wnioskodawca identyfikuje się z PZK i czy na pewno działa na korzyść PZK ?. A może wcześniej w tej sprawie należałoby zwrócić się do Głównej Komisji Rewizyjnej, a nie wystąpić w tak niewdzięcznej roli ?

A tak na zakończenie całej tej żenującej sprawy, to ostania informacja : nigdy nie należałem do osób strachliwych i jeśli trzeba, to z godnością stanę przed obliczem wymiaru sprawiedliwości i wyłuszczę swoje racje. Taki ewentualny zarzut – naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych ( przecież to nie zabójstwo ani kradzież, których należy się wstydzić ) to jeszcze nie ujma na honorze, który dla mnie jest wartością najcenniejszą.
Pismo_do_ZG_PZK-bez_danych_osobowych.pdf

Pismo_ZGPZK.pdf


Info – Tadeusz SP9HQJ


11. Wrześniowe wydanie „MK QTC”.

Pomimo, że tegoroczne lato jest już tylko wspomnieniem, wrześniowe wydanie MK QTC nawiązuje niemal w całości do minionych słonecznych dni. Takim wiodącym tematem i tym razem jest program dyplomowy PGA. Minione osiem miesięcy jest doskonałą okazją do podsumowania tego, co udało się do tej pory zrobić. Program dyplomowy PGA wystartował 1 stycznia br. Inicjatywa od samego początku przyjęta została z ogromnym zainteresowaniem SP-HAMs. Tak jest do dzisiaj, a świadczy o tym chociażby ilość odwiedzających serwis PGA (przez 8 miesięcy licznik odnotował blisko 280.000 odwiedzin!). Ogółem w systemie zarejestrowanych jest ponad 1400 stacji z 865 różnych gmin SP. Dużym powodzeniem cieszą się gminne ekspedycje i zdobywanie certyfikatów. Od 1 stycznia wydano ich blisko 200! 1 lipca 2008 r. rozpoczęto także przyjmowanie wniosków na wszystkie dyplomy wydawane w ramach programu PGA. Obok spraw dyplomowych, we wrześniowym numerze MK QTC poświęcamy też sporo miejsca zawodom PGA TEST. Ta kolejna impreza operatorska przyciąga dużo radiooperatorów, którzy każdego miesiąca spotykają się na 80m. W ciągu 8 miesięcy przeprowadzili już oni ponad 40.000 QSOs! Ale wrześniowe QTC to jeszcze wiele innych pożytecznych informacji operatorskich. Zapraszam więc do lektury, życząc wielu ciekawych łączności.

Info : Sylwester SP2FAP – Redaktor Naczelny „MK QTC”
Niektóre tytuły z wrześniowego QTC :

100 watów w zawodach.

50th Scandinavian Activity Contest.

ABC Contestingu – cz. 2.

Angielskie koleje w eterze.

Arktyczny rejs.

Burzowy Contest

Certyfikaty za PGA TEST-2008 .

CG3LPL – stacja polonijna

Co robić?.

CQ WW DX Contest 2007 – wyniki za CW .

Ćwiczenia łączności kryzysowej.

Dlaczego .../QRP?.

Dlaczego nie możemy?.

Dyskwalifikacja.

Hamfest na Litwie.

IOTA Contest 2008.

Jubileusz RRC.

Jubileuszowa stacja SN0AXL.

Kalendarz zawodów HF.

Latarniany weekend SP3VT.

Logi po terminie.

Mistrzostwa ARS na Słowacji.

Mistrzostwa Polski PZRS.

Nowa książka Rogera Westerna, G3SXW.

PGA po ośmiu miesiącach.

PGA TEST-2009.

Pokazujmy nasze hobby.
30 rocznica lotu.

Polecany blog .

Polny Dzień 2008.

Propagacja Jonosferyczna.

Regulamin Dyplomu WBN.

Regulaminy zawodów HF.

Rekord w PGA TEST.

Rockall Island 2009.

RRTC-2008 – wyniki stacji polskich.

Stacje klubowe w zawodach.

Techniczny Zjazd PK UKF.

Wykaz (poprawiony) wszystkich polskich gmin.

Z Orkney Island i Norwegii.

Zarys dziejów LKK.To tyle informacji w ostatnim, wakacyjnym i komputerowym wydaniu Komunikatu Prezydium ZG PZK. Następne komunikaty przekazywane będą – jak zwykle – w każdą środę o godzinie 18.00 czasu lokalnego. A póki co, to korzystajmy wszyscy z ostatnich dni wakacji.Vy 73 – Tadeusz SP9HQJSekretarz PZK
Witam odbiorców naszego wakacyjnego i internetowego komunikatu. A oto informacje :1. X Zjazd Techniczny UKF.

W dniach 15 - 17 sierpnia br. w Zieleńcu odbył się super X Zjazd Techniczny UKF, w którym wzięli udział między innymi znani powszechnie : SP6CIK, SP6LB,SP6ARR, SP9W, SP2MKO oraz cała masa kolegów, zafascynowanych UKF-em, a w szczególności mikrofalami. Sporo było kolegów poniżej 40 roku życia. Referaty oraz prezentacje w trzech językach - polskim, niemieckim i czeskim trwały ponad 6 godzin. Poza tym była ogromna giełda specjalistyczna. W trakcie zjazdu była okazja do wręczenia ufundowanych przez Zarząd Sudeckiego OT grawertonów i dyplomów za osiągnięcia i aktywność na polu mikrofal. Zjazd był znakomicie zorganizowany pod każdym względem. Dopisała frekwencja - dobrze ponad 100 osób, zawiodła tylko pogoda – deszcz i temperatura ok. 8 stopni. Specjalne podziękowania należą się organizatorom spotkania - Staszkowi SP6MLK, Staszkowi SP6GWB oraz Staszkowi SP6BTV z klubu SP6KBL Kłodzku.

W niedzielę był X Zjazd bis u Andrzeja SP6JLW na największej w SP stacji EME, znajdującej się w okolicach Kłodzka Widok imponujący - jak ośrodek w Psarach w miniaturze. Dwie ogromne czasze na 1,2 GHZ oraz 10 GHz i zestaw 8 x 32 elementy na 430 MHz. Andrzej i współpracujący z Nim koledzy mogą poszczycić się znacznymi doświadczeniami i osiągnięciami w pracy EME. Ostatnim z nich jest zajęcie I miejsca na świecie w Mistrzostwach EME ARRL. Gratulujemy !. Więcej informacji na ten temat oraz fotoreportaż z obydwu spotkań znajdzie się w Krótkofalowcu Polskim nr 10-2008.

Info : Piotr SP2JMR2. IV Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych PZK dofinansowany z dotacji MON. Obóz, a właściwie zgrupowanie dobiega końca. Uczestniczy w nim 45 osób szkolących się i 9 osób kadry. Obóz kończy się 23 sierpnia, a 22 sierpnia o godz. 09.00 w „Pensjonacie u Chowańców” w Poroninie ul. Tatrzańska 55B odbędzie się egzamin na świadectwa operatorskie w Radiowej Służbie Amatorskiej . Jest możliwość przystąpienia do egzaminu przez osoby spoza zgrupowania. Ewentualnych chętnych proszę o kontakt telefoniczny ze mną, czyli Piotrem SP2JMR 0602-248-182.

Info : Piotr SP2JMR3. Celtowie na Śląsku.

Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego, w ramach realizowanego programu pod nazwa "Celtowie na Opolszczyźnie", organizuje w dniu 24.08.2008 r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Nowej Cerekwi ( gmina Kietrz woj. OP) prelekcję doktora Marka Bednarka pt. " Celtowie na Śląsku". W miejscu prowadzenia wykładu będzie czynna radiostacja amatorska SP6ZJP/6. Wszystkie łączności zostaną potwierdzone specjalnymi kartami QSL. Impreza została nagłośniona przez media - Radio Opole, NTO, Wieści Powiatowe i lokalną TV. Wstęp wolny. Podczas prelekcji zostaną zaprezentowane unikatowe złote monety znalezione podczas prowadzonych wykopalisk. Skarb Celtów w Nowej Cerekwi jest największym celtyckim znaleziskiem w Polsce.

Info : Arek SP6OUJ4. Okolicznościowa radiostacja SN0AXL .

W związku z 85 – leciem polskiej, długofalowej stacji transkontynentalnej w Babicach koło Warszawy, w dniach od 1 sierpnia do 30 października 2008 r. pracuje stacja pod znakiem okolicznościowym SN0AXL z operatorem Marcinem - SQ2BXI. Poniżej kilka faktów historycznych przedwojennej radiostacji długofalowej, opracowanych przez Marcina.Amatorska radiostacja okolicznościowa - SN0AXL - pracująca z okazji 85-lecie polskiej, długofalowej stacji transkontynentalnej w Babicach koło Warszawy 01.08-30.10.2008Radiostacja długofalowa w Babicach, będąca największą polską inwestycją telekomunikacyjną w 20-leciu międzywojennym została oddana do użytku 4 października 1923 r. Radiostacja służyła do korespondencji telegraficznej z USA, Japonią i dalszymi państwami europejskimi. Jako nadajniki służyły dwa generatory Alexandersona o mocy 200 kW każdy. Antena składała się z 10 masztów antenowych o wysokości 127,5 m i zbudowanych wzdłuż linii o długości 3,2 km. Maszty utrzymywały trawersy, każdy o długości 42 m na których zawieszone były przewody antenowe. Maszty zbudowało Towarzystwo Przemysłu Metalowego K. Rudzki i Ska, zużywając do tego celu 1770 ton stali. Pod anteną w charakterze uziemienia zakopano 300 km drutu miedzianego. Stacja nadawcza zajmowała 400 ha ziemi, a łączne koszty inwestycji ówczesna prasa oszacowała na dwa miliony dolarów. Radiostacja nadawała na częstotliwości 14,29 kHz i 16,42 kHz (fale o długości 20 km), posługując się znakami wywoławczymi AXL i AXO, a następnie SPL i SPO.

Stacja w Babicach pełniła tylko funkcję nadawczą, a stacja odbiorcza znajdowała się w Grodzisku Mazowieckim. Praca na obydwu stacjach odbywała się zdalnie z Centralnego Biura Operacyjnego w Warszawie. Centrum odbiorcze posiadało m.in. antenę typu beverage o długości 17 km, biegnącą na słupach telegraficznych wzdłuż drogi w kierunku miejscowości Siestrzeń.

W czasie II Wojny Światowej Niemcy wykorzystywali antenę do łączności z okrętami podwodnymi, m.in. tworzącymi tzw. "wilcze stada" i polującymi na alianckie konwoje na Atlantyku. Wycofując się 16 stycznia 1944 r., Niemcy wysadzili stację w powietrze, a do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie nieliczne podstawy masztów.

Info : Marcin SQ2BXI, operator SN0AXL5. Konkurs o Replikę Lampy Łukasiewicza.

Przypominamy, że 24 sierpnia br. w godzinach 17:00 – 21:00 UTC odbędzie się 24 Konkurs Radiowy o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza. Z tej okazji pracować będzie wiele stacji – członków Lwowskiego Klubu Krótkofalowców i będzie to dobra okazja do zdobycia punktów do Dyplomu W-LKK-M Award, którego regulamin załączony jest poniżej.

Info : Wojtek SP8MI, SN8M – członek honorowy LKK nr 007/H

REGULAMIN DYPLOMU

W-LKK-M "Worked with Members of Lviv Shortwave Club"Wydawcą Dyplomu jest Lwowski Klub Krótkofalowców. Dyplom wydawany jest za QSO/SWL po dniu 01.01.2007 z członkami rzeczywistymi i honorowymi LKK na różnych pasmach i różnymi emisjami. Każde QSO/SWL zalicza się tylko jeden raz.Dyplom podstawowy jest przyznawany za uzyskanie 10 punktów za QSO/SWL z członkami LKK. Za każde następne 10 punktów wydawane będą nalepki.Punktacja: QSO/SWL z członkami rzeczywistymi – 1 punkt, ze stacją klubową LKK UR4WWE i członkami honorowymi – 2 punkty.Członkowie LKK: U5WB U5WF U5WK UR4WG UR5WA UR5WAC UR5WAI UR5WAN UR5WBB UR5WBQ UR5WCA UR5WCE UR5WCQ UR5WCR UR5WCW UR5WD UR5WDC UR5WDQ UR5WEO UR5WET UR5WEY UR5WFX UR5WG UR5WGH UR5WGI UR5WH UR5WHD UR5WHK UR5WHQ UR5WHT UR5WHW UR5WHZ UR5WIA UR5WIF UR5WJA UR5WJO UR5WJQ UR5WJS UR5WJV UR5WKB UR5WR UR5WS UR5WU UR5WX US2WU US3WD US5WAF US5WAP US5WAY US5WCA US5WCP US5WCU US5WDD US5WDK US5WDL US5WDP US5WDS US5WDX US5WE US5WED US5WEP US5WGR US5WMS US5WR US5WTF US7WA US7WW US0WJ UT1WA UT1WL UT1WPR UT1WW UT3WW UT3WX UT4WT UT5GA UT5GF UT5UB UT7WO UT7WR UT7WV UT7WW UT7WZ UX5CY UX5DH UX5EF UX5EW UX5QS UY1WV UY3WX UY5MA UY5XE UR4WWE (HQ).Członkowie honorowi LKK: DL6ZFG RA3CC RU3DX/UR3WDX SP2B SP2SGF SP3IQ SP5QWJ SP5VJO (SP7L – SK) SP8AJC SP8AQA SP8AUP/UR8WA SP8HXU SP8MI SP8NFE/UR5WHA SP9JPA SQ5ABG SQ5HAU (SQ7DCA – SK) SQ8JLA SQ8JQX VE3MA.Opłata za Dyplom dla stacji z SP wynosi 10,- PLN. Członkowie LKK otrzymują Dyplom bezpłatnie. Zgłoszenia – wyciągi z logów należy wysyłać na adres Award Managera UY5XE, a dla stacji SP na adres Wojciecha W. Geło - SP8MI (http://www.callbook.pzk.org.pl ), zaś opłaty na konto: PEKAO SA I/O Ustrzyki Dolne nr 63124023661111000033248291 z adnotacją w treści: „znak n.p. SP1XYZ – Dyplom”.
Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Award Managera

Award Manager : Georgij Czlijanc - UY5XE P.O. Box 19 Lwow 79000 UKRAINA

tel.: home. +38 032 237 8180 mob. +38 066 227 1425,

e-mail: uy5xe@rambler.ru, uy5xe@mail.ru, uy5xe@ut1wpr.ampr.org

http://www.qsl.net/uy5xe6. Dyplom „Westerplatte broni się nadal”Regulamin Dyplomu „Westerplatte broni się nadal”1. Wydawcą dyplomu jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

2. Cel dyplomu : upamiętnienie bohaterskiej obrony załogi polskiej składnicy wojskowej Westerplatte i 69 rocznicy wybuchu II wojny światowej

3. Czas trwania akcji dyplomowej wynosi 7 dni, tyle ile trwała bohaterska obrona Westerplatte.

Rozpoczęcie pracy 1 września 2008 r. o godzinie 4:48, zakończenie akcji 7 września o godzinie 10:15, czasu lokalnego.

4. Punktacja:

a) stacje polskie powinny zdobyć 7 punktów wg klucza:

- stacja okolicznościowa SN0WBN - 4pkt.
- stacje SP2KDS, SP2KMH, SN0AXL – 2pkt.
- stacje organizatora: SP2GUY, SP2HAV, SP2IPT, SP2MHC, SP2NBH, SP2NBI, SP2QCS, SP2QOY, SP2TFN, SQ2BXI, SQ2BXV, SQ2EET, SQ2HRJ, SQ2LIA, SQ2MMS, SQ2RGB – 1pkt.

b) stacje zagraniczne wg powyższego klucza powinny zdobyć 5 punktów

c) dyplom dla nasłuchowców będzie wydawany na zasadach jak dla nadawców

d) łączność ze stacją okolicznościową SN0WBN jest obowiązkowa

5. Pasma i emisje dowolne.

6. Dyplom jest darmowy

7. Zgłoszenia elektroniczne na adres: sp2kds@sp2kds.pl Przyjmowane będą także ewentualne zgłoszenia przesyłane na adres Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców ul Rzęsna 1, 80-716 Gdańsk

8. Format logów dowolny

9. Potwierdzenia łączności w formie kart QSL nie są wymagane

10. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 listopada 2008 r.

11. Ostateczny termin rozesłania dyplomów przez organizatorów 31 grudnia 2008 r.

12. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych organizatorów :

www.sp2kds.pl, www..sn0wbn.pl, i www.westerplatte.org6. Skrócony spis treści ŚR9/08 :

Aktualności : Wiadomości DX-owe, Zawody.
Test : IC-E2820 - wschodząca gwiazda.
Świat KF/UKF : Z życia klubów i oddziałów PZK.
Radio Rerto : Radiostacja z 1920 roku.
Łączność : Nowości Ham Radio 2008, Livebox tp.
Prezentacja : Wielopasmowe anteny KF.
Recenzja : Lwowski klub krótkofalowców.
Wywiad ; Avanti - Zapewniamy łączność radiową.
Hobby : Prosty transceiver SDR na pasmo 3,5 MHz.
Dyplomy : Westerplatte broni się nadal, Polonia Restituta.
Digest : Nowe transceivery KF i UKF.
Forum Czytelników : Listy, Porady Techniczne.
Konkurs : Rozstrzygnięcie konkurs z ŚR6/08, Nowy konkurs - Lato z radiem.
Lista obecności.
Rynek i Giełda.
Dodatek : Wzmacniacze wizyjne.
Krótkofalowiec Polski 9/08.Tyle informacji na dziś. Prosimy o nadsyłanie informacji z terenu o ważniejszych przedsięwzięciach krótkofalarskich. Życzymy udanych wakacji.Vy 73 – Tadeusz SP9HQJ

Sekretarz PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sq3lmr
28 listopad 2018
zapraszamy do udziału w akcji dyplomowej qrz.com/db/so100pw

sp6dwb
18 kwiecień 2018
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę wielu DXów potwierdzonych kartami QSL

SP5U
20 grudzień 2017
Wesołych Świąt oraz szczęśliwego 2018 życzę Wam Koleżanki i Koledzy oraz Waszym najbliższym. Mirek SP5U & SP6LTC

sp6dwb
18 kwiecień 2017
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę worek DXów

sp6dmq
14 kwiecień 2017
14/04/2017 20:46 Wesołych Świąt Wielkanocnych, mokrego dyngusa oraz duzo zdrowia !!! życzy Mariusz

sq3lmr
23 marzec 2017
Z okazji "Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego" Radio-Klub Krobia będzie pracował od kwietnia do sierpnia pod znakiem HF100HRW . zapraszamy do odwiedzenia naszej strony klubowej sp3pgs.pl .

sp3p
08 wrzesień 2016
Góra Szybowcowa czy Burzenin. W tym roku Burzenin. Prośba do organizatorów, aby w miarę możliwości uwzględniać terminy dużych imprez krótkofalarskich.

sq6oxm
15 maj 2016
Fotki ze spotkania na górze szybowcowej w dniu 14.05.2016 sq6oxm.hopto.me/sq6oxm/20
16_05_14_Spotkanie_SOT.zi
p


sp6fig
10 wrzesień 2015
sp9cp Korzystam z 2m paraboli / wys. 300 m npm./oraz LNA 18db/0,8/+IC9100.

sp6fig
10 wrzesień 2015
Odbieram codziennie. Siła sygnału od S1 do S9... Świetne info co się dzieje na kierunku południowo-zachodnim. Dobrze , że ma małą moc . Pozdrawiam Krzysiek sp9cp

Archiwum
Krótkofalowcy BIS

RBI
SP6LB Poradnik UKF

kliknij celem pobrania

Callbook`s

Ciekawe informacje
SP5ZCC - news
SP-QRP - news
Zobacz
New Page 1

Szybka przeglądarka Maxthon

SOT PZK
Copyright © 1997 - 2019
zalecana rozdzielczość 1024x768
Aktualizacja 20.08.2019 21:22

Informujemy, że ta strona internetowa używa pliki cookie.
Można je wyłączyć poprzez zmianę ustawień przeglądarki.
Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie cookies.
regulamin cookies

   Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Comstock by:
1933070 Unikalnych wizyt   

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu