Sudecki Oddział Terenowy PZK
  Welcome to: Sudecki Oddział Terenowy PZK [Guest] Strona GłównaKontaktPortal ZG PZKCzłonkowie SOT PZKRR ITUHistoria SOT wg SP6BGF
22 Lipiec 2019 20:25  
Dyplom Polska

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 168
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: sp6sow
Nawigacja
Strona Główna

Kontakt
Statut PZK
Portal ZG PZK
Wstąp do PZK
Członkowie SOT PZK
Kodeks Krótkofalowca
Informacje składkowe
Odznaki Honorowe PZK
Częstotliwości lokal UKF

Linki
SR6J
Kluby
SR6JG
RR ITU
Download
DX cluster
Kodeks pracy DX
Etyka i procedury
Saga braci Odyńców
Pionierzy Radiotechniki -----Polskiej

FAQ
Egzaminy UKE 2019
Zawody KF UKF 2019r.

Silent Key
Historia SOT wg SP6BGF
Krótkofalowiec
New Page 1

Krótkofalowiec Polski Nr 07/2019 - kliknij

Tygodnik Krótkofalowca

kliknij celem pobrania

Czas lokalny
Zegar Polska
Propagacja
New Page 1

Tropo Europa - kliknij

Tropo Europa

Propagacja

Propagacja

Solar - kliknij

Radio Amateur Sat.

AMSAT

Polecamy

Dolnośląska Amatorska Sieć Ratownicza

Warto odwiedzić

Radar meteo

Radar meteorologiczny - kliknij

Radar meteo - opady

 Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 31 lipca 2008Submit News Submit Article Visit our Forum Komunikat internetowy Sekretariatu ZG PZK na 31 lipca 2008.

SP1IXG s.k. W dniu 29 lipca 2008r w godzinach wieczornych odszedł od nas do krainy wiecznych DX-ów kolega ROMAN ROGÓŻ SP1IXG QSL MENAGER naszego Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK. Był kolegą czynnie zaangażowanym w prace naszego ZOT do ostatniej chwili.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 1 sierpnia 2008 na cmentarzu centralnym
o godzinie 8,30.
Szczecinie.
Janusz SP1TMN Prezes OT 14 PZK1.W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego”. Organizatorzy tych wyjątkowych zawodów zapraszają do udziału 1 sierpnia w godzinach 15:00 - 17:00 UTC ( 17.00 - 19.00 local) odbędą się zawody z okazji 63 rocznicy Powstania Warszawskiego.
Regulamin zawodów na stronie Centralnej Radiostacji Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju - SP5KCR.
http://sp5kcr.piwko.pl/index.php?strona=102
Proszę zwrócić szczególną uwagę na punkt 8. Regulaminu:
"Od godz. 17:00 do godz. 17:01 obowiązuje 1 minuta ciszy dla złożenia
„HOŁDU UCZESTNIKOM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944."

Regulamin stanowi również załącznik nr 2. do naszego komunikatu.2.Ogólnopolskie Ćwiczenia w Łączności Kryzysowej . W sobotę w dniu 9 sierpnia 2008 w godzinach 16:00 do 18:30 UTC.

Cele ćwiczeń to:

* Zwiększenie zainteresowania łącznością kryzysową wśród stacji polskich.

* Nabranie wprawy w prowadzeniu łączności ratunkowej.

* Przećwiczenie przekazywania wiadomości zgodnie z formatem zalecanym przez IARU.

Regulamin stanowi załącznik nr 1 do komunikatu. Będzie również dostępny na portalu PZK.

Zapraszamy do jak najliczniejszego udziału, zwłaszcza stacje pracujące z terenowego QTH. Dla wszystkich uczestników przewidziane są specjalne dyplomy –certyfikaty. Dla najaktywniejszych także nagrody- niespodzianki.

Regulamin to załącznik nr do komunikatu.Marek SQ2GXO & Piotr SP2JMR3.APRS w Polskim Radiu . W dniu 31 lipca o godzinie 18:15 w programie III PR nadana będzie audycja pt" Tama podnosi poziom" zrealizowana przez Kol. Ewę SP5HEN.
Audycja z TAMY 2008 pt. „Pożyteczna zabawa" nadana została w Radiu-BIS w dniu 09 lipca. Obie audycje przesłane zostaną do RBI do ewentualnego wyemitowania.
Pozdrawiam Wiesław SQ5ABG4.Historia LKK pióra Kol. Tomka SP5CCC przy współpracy Żory UY5XE. Pięknie wydane opracowanie historii pierwszego i najważniejszego dla historii Polskiego krótkofalarstwa klubu. Wydawnictwo zawiera szereg nie publikowanych zdjęć i materiałów nawet pochodzących archiwów NKWD. Książka wydana jest przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności w niewielkim nakładzie 700 egzemplarzy. Jest w obrocie w cenie ok. 35 zł.

PZK zakupiło pewną ilość egzemplarzy i zostaną one rozesłane do wszystkich Oddziałów PZK5.IV Obóz szkoleniowy w sportach obronnych i SP0FOX. Od 31 lipca do 2 sierpnia będzie aktywna stacja SP0FOX pracująca z okazji Mistrzostw Polski w Radioorientacji Sportowej organizowanych przez PZRS. W Mistrzostwach bierze udział także ekipa PZK z Klubu Radiolokacji Sportowej. Mistrzostwa odbędą się w miejscowości Galewice gm. Mszczonów.

Znak SP0FOX będzie słyszany także z terenu IV Obozu Szkoleniowego w Sportach Obronnych dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Obrony Narodowej , a organizowanego przez PZK oraz Klub Radiolokacji Sportowej w Poroninie.6.Krótkofalowiec Polski nr 8/2008. Jest już do pobrania i przeczytania na portalu PZK w dziale Krótkofalowiec Polski. Zwracam uwagę na b. ciekawy materiał o PAK i PAT oraz sprawy łączności bezpieczeństwa. W dniu wczorajszym (30 lipca) wersja papierowa została wysłana do OT PZK wraz z książką pt. „ Lwowski Klub Krótkofalowców. Zarys dziejów” autorstwa Kol. Tomasza Ciepielowskiego SP5CCC oraz Georgija Czlijanca UY5XE.7. Spotkanie MSK czyli OT 10 PZK w Gliczarowie Górnym. Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT PZK zaprasza na IX Zlot Krótkofalowców. Odbędzie się on jak zwykle w Gliczarowie Górnym w dniach 30-31 sierpnia br. Program w załączniku nr3 do komunikatu.Tyle informacji na dzisiaj!

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Załącznik nr 1

OGÓLNOPOLSKIE ĆWICZENIA ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJREGULAMINOrganizator: Polski Związek Krótkofalowców. Za rozliczenie i podsumowanie ćwiczeń odpowiedzialny jest koordynator łączności kryzysowej PZK Marek Garwoliński SQ2GXO.Cele ćwiczeń:

* Zwiększenie zainteresowania łącznością kryzysową wśród stacji polskich.

* Nabranie wprawy w prowadzeniu łączności ratunkowej.

* Przećwiczenie przekazywania wiadomości zgodnie z formatem zalecanym przez IARU.Uczestnicy: Licencjonowane stacje nadawcze klubowe i indywidualne pracujące z terytorium Polski.Termin ćwiczeń: Sobota, 9 sierpnia 2008 od godziny 16:00 do 18:30 UTC.Pasma i emisje: Ćwiczenia odbędą się w paśmie 80m emisją SSB. Zalecana jest praca w okolicach częstotliwości centrum aktywności łączności kryzysowej 3,760 MHz.Wywołanie w ćwiczeniach: „Wywołanie w ćwiczeniach łączności kryzysowej”.Przebieg ćwiczeń:Ćwiczenia składają się z trzech części:1) Od 16:00 do 17:00 UTC stacje pracujące w ćwiczeniach wymieniają między sobą komunikaty kryzysowe. Każda stacja może nadać maksymalnie 8 (osiem) komunikatów i odebrać dowolną ich ilość.

Komunikaty powinny być nadawane w następującym formacie:

* preambuła: składa się z numeru komunikatu, znaku stacji nadającej wiadomość i godziny utworzenia wiadomości,

* adresat: znak stacji korespondenta,

* treść wiadomości,

* autor: imię operatora.

Jest to format wiadomości w łączności kryzysowej zalecany przez IARU.Treść wiadomości składa się z następujących informacji:

* miejscowość (QTH),

* model używanego transceivera,

* moc nadajnika,

* typ anteny,

* sposób zasilania stacji,

* aktualna temperatura powietrza,

* opis warunków pogodowych.Przykład wiadomości numer 4 przekazanej od stacji SP0PZK do SP0XYZ:

4, SP0PZK, 16:11,

SP0XYZ

Bydgoszcz, FT1000, 100W, inverted v, akumulator, 17°C,

zachmurzenie umiarkowane, silny wiatr zachodni.

Marek2) Od godziny 17:00 do 18:00 stacje uczestników zgłaszają się do stacji organizatora SP0PZK i otrzymują od niej komunikat do przekazania dla innej stacji uczestniczącej w ćwiczeniach. Zadaniem stacji, która otrzyma wiadomość jest znalezienie na paśmie jej adresata i przekazanie komunikatu w niezmienionej postaci. Można szukać stacji lub podawać wywołanie kierunkowe dla adresata. Po dostarczeniu wiadomości do adresata można ponownie zgłosić się do stacji koordynującej SP0PZK po kolejny komunikat do przekazania.

Każdy z uczestników może być adresatem przekazywanych wiadomości. Należy się więc spodziewać, że inna stacja będzie chciała przekazać nam komunikat.

Stacja koordynująca będzie pracowała na częstotliwości 3,760MHz +/- QRM.3) Od godziny 18:00 do 18:30 stacje uczestniczące w ćwiczeniach przekazują raporty podsumowujące ćwiczenia do stacji koordynującej SP0PZK.

Format komunikatu: raport RS, ilość wiadomości nadanych w pierwszej części ćwiczeń, ilość wiadomości odebranych w pierwszej części ćwiczeń, ilość komunikatów dostarczonych do adresata w drugiej części ćwiczeń.

Przykład: 57/6/7/1Zalecenia: W ćwiczeniach obowiązuje ograniczenie mocy wyjściowej nadajnika do 100W. Zaleca się pracę w ćwiczeniach przy użyciu alternatywnego źródła zasilania stacji (akumulatora lub generatora). Zachęcamy uczestników do pracy ze stacji terenowych.Dzienniki: Dzienniki ćwiczeń powinny zawierać dane dotyczące wszystkich przeprowadzonych łączności i przekazanych komunikatów. Dzienniki w formacie elektronicznym (pliki .txt, .cbr lub .xls) należy przesłać na adres sq2gxo@gmail.com

Dzienniki papierowe należy przesłać na adres:Marek Garwoliński SQ2GXO

Ul. Bydgoskich Olimpijczyków 6C/21

85-796 BydgoszczTermin wysyłki dzienników – dwa tygodnie od daty ćwiczeń.

Mile widziane będą wszystkie komentarze na temat przebiegu ćwiczeń oraz zdjęcia stacji pracujących z terenu.Dyplomy: Każda stacja uczestnicząca w ćwiczeniach, która w terminie prześle dziennik, otrzyma dyplom uczestnictwa.Podsumowanie ćwiczeń: Podsumowanie zawierające zdjęcia i komentarze uczestników, analizę poprawności przekazanych informacji oraz wnioski zostanie opublikowane w terminie trzech miesięcy od daty ćwiczeń.Załącznik nr 2REGULAMIN
OGÓLNOPOLSKICH ZAWODÓW KRÓTKOFALARSKICH
W HOŁDZIE UCZESTNIKOM POWSTANIA
WARSZAWSKIEGO 1944

l. ORGANIZATOR ZAWODÓW

- Centralna Radiostacja Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju - SP5KCR,
- Wydział Szkolenia i Sportów Łączności Biura Zarządu Głównego LOK,

2. CEL ZAWODÓW

Złożenie hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944 i wszystkim osobą wspierających Powstanie oraz upamietnienie męstwa żołnierzy armii podziemnej, patriotycznych postaw dzieci, młodzieży i cywilnej ludności Warszawy, w bohaterskim 63 dniowym zrywie powstańczym przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

3. UCZESTNICTWO W ZAWODACH

Do udziału w zawodach zaprasza się polskich i zagranicznych nadawców indywidualnych, radiostacje klubowe i nasłuchowców, a wszczególności tych, którzy uczestniczyli
w Powstaniu, czynnie lub w inny sposób wspierali powstańców jak również stacje posiadające znaki okolicznościowe nawiązujące do uczestników Powstania lub miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim.

4. TERMIN I CZAS ZAWODÓW

1 sierpmia każdego roku od godziny 17:00 do godziny 19:00 czasu lokalnego.

5.PRZEBIEG ZAWODÓW

• w zawodach obowiązuje czas UTC (czas uniwersalny),
• w zawodach obowiązują emisje CW oraz SSB,
• obowiązuje numeracja ciągła,
• w zawodach obowiazuje praca zgodna z BAND-PLANEM KF:
- KF/CW 3510 - 3550 kHz
- KF/SSB 3700 - 3775 kHz ),

6.WYWOŁANIE W ZAWODACH

• na CW - "TEST - PW",
• na SSB - "Wywołanie w zawodach Powstanie Warszawskie",

7. WYMIANA RAPORTÓW

Uczestnicy zawodów wymieniają grupy kontrolne składające się z RS lub RST kolejnego trzycyfrowego numeru QSO np:
• emisja CW 599 001,
• emisja SSB 59 001,

Uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz stacje posiadające znaki okolicznościowe nawiązujące do Powstania lub miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim wymieniają grupy kontrolne składające się z RS lub RST, kolejnego numeru QSO oraz skrótu "PW",
np:
• emisja CW 559 001 WP,
• emisja SSB 59 001 PW,

Natomiast stacje pracujące z Warszawy podają grupy kontrolne składające się z RS lub RST oraz skrótu "WM"np:
• emisja CW 559 001 WM,
• emisja SSB 59 001 WM.

Stacja organizatora HF63PW podaje grupę kontrolną składająca się z RS lub RST, kolejnego numeru QSO oraz skrótu "PW".

8. ŁĄCZNOŚCI W ZAWODACH

Z tą samą radiostacją można nawiąazać po dwie łączności - jedną na CW i drugą na SSB. Wszystkie radiostacje obowiązuje 5 minut QRT przed i po zawodach ( od godziny 16:55 - 17:01 oraz od godziny 19:00 - 19:05 czasu lokalnego ).
Od godz. 17:00 do godz. 17:01 obowiązuje 1 minuta ciszy dla złożenia

HOŁDU UCZESTNIKOM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944.

9.PUNKTACJA

Za każde bezbłędne , potwierdzone QSO zalicza sie:

• ze stacjami podającymi w grupie kontrolnej "PW":
- na CW - 30 pkt. ,
- na SSB - 15 pkt. ,

• ze stacją organizatora HF63PW podająicą w grupie kontrolnej "PW":
- na CW - 20 pkt. ,
- na SSB - 10 pkt. ,

• ze stacjami podającymi w grupie kontrolnej "WM":
- na CW - 10 pkt. ,
- na SSB - 5 pkt. ,

• z pozostałymi stacjami:
- na CW - 2 pkt. ,
- na SSB - 1 pkt. ,

Stacja organizatora nie bedzie klasyfikowana.

10. WYNIKI KONCOWE

To suma punktów za wszystkie QSO lub nasłuchy. Mnożnika nie stosuje się.

11. NASŁUCHOWCY

Obowiązuje odebranie znaków i grup kontrolnych od obu korespondentów. Jedna i ta sama stacja nasłuchiwana może być wykazana dwukrotnie - jeden raz na CW, a drugi raz na SSB.

12. ŁĄCZNOŚCI NIE ZALICZONE

Łączności nie zalicza się w przypadku:
• nawiązanie łączności przed i po czasie trwania zawodów (obowiązkowe "QRT"),
• braku potwierdzenia w dzienniku korespondenta,
• braku logu korespondenta jeśli jego znak wystepuje mniej niż w pięciu dziennikach,
• rozbiezności czasu w dziennikach korespondenta więcej jak 5 minut,
• powtórnej łączności z tą samą stacją,
• zniekształceniu znaku korespondenta lub grupy kontrolnej,

13. KLASYFIKACJA

A - stacje podające w grupie kontrolnej "PW",
B - stacje indywidualne - CW + SSB,
C - stacje klubowe - CW + SBB,
D - stacje indywidualne i klubowe tylko CW,
E - stacje indywidualne i klubowe tylko SSB,
F - stacje podające w grupie kontrolnej "WM",
G - stacje QRP,
H - stacje nasłuchowe,

14. Puchary I DYPLOMY

• za zajęcie od 1 do 3 miejsca w poszczególnych grupach klasyfikacyjnych - puchary
- za zajęcie od 1 do 6 miejsca w każdej grupie klasyfikacyjnej przyznane będą dyplomy laureatów,
• za zajęcie 1 miejsca w grupie "C" - puchar Prezesa Związku Powstańców Warszawskich,
• stacje zagraniczne biorące udział w zawodach zostana uhonorowane dyplomami,
• w miarę pozyskania sponsorów w zawodach zostaną wręczone nagrody-upominki.

15. DZIENNIKI ZAWODÓW

Dzienniki zawodów w postaci elektronicznej preferowany format *.cbr ewentualnie *.fil należy przesłać w terminie 14 dni od czasu zakończenia zawodów na adres poczty elektronicznej

E-mail: lacznosc.zgwarszawa@lok.org.pl

Pliki winne zawierać tulko nazwę stacji nadawczej lub nasłuchowej np: sq5wwk.cbr lub sq5wwk.fil dla stacji nasłuchowej sp51315.cbr .

W temacie listu należy umieścić znak stacji łąmanej przez pw2007 np:

Dla stacji pracującej ze stałego QTH - (sq5wwk/pw2007)Dla stacji pracującej z czasowego QTH - (sq5wwk_5/pw2007)Dla stacji nasłuchowej - (sp1315/pw2007)


Każdy wysłany dziennik pocztą elektroniczna na wskazany adres poczty elektronicznej posiadający prawidłowy temat będzie automatycznie potwierdzany. Informacje o otrzymanych dziennikach umieszczone zostana na stronie internetowej klubu SP5KCR.
Uwaga:
Dziennik przesłany po terminie (decyduje data stempla pocztowego oraz czas i data wysłania e-mail'a) będzie użyty jedynie tylko do kontroli.

Dologowania zawodów polecamy program DQR-log kol.Marka Niedzielskiegp - SP7DQR http://sp7dqr.waw.pl/index_pl.html .

16. KOMISJA SĘDZIOWSKA

Do kontroli przebiegu zawodów i opracowania wyników, zostanie powołana komisja sędziowska, której decyzje są ostateczne. Rozliczenie zawodów nastapi w ciągu
1 miesięca od daty zakończenia zawodów.

17.WYNIKI ZAWODÓW

Wyniki będą wydawnictwach krótkofalarskich, na stronie internetowej Klubu SP5KCR www.sp5kcr.piwko.pl oraz www.mazowszelok.nazwa.pl , jak również w komunikacie nadanym przez radiostację SP5KCR.

Regulamin zaakceptowała Komisja Łączności i Informatyki Zarządu Główego LOKZałącznik nr 3
Program
IX Zlotu Krótkofalowców

w dniach 30 – 31 sierpnia 2008 r. w Gliczarowie GórnymW dniach od 1 sierpnia do 31 sierpnia br będzie pracowała stacja okolicznościowa pod znakiem okolicznościowym SN 0 GG30 sierpnia 2008 r. ( sobota )

8.00 - otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników

10.00 - gzamin na świadectwo uzdolnienia

14.30 - obiad

16.oo – Prezentacje :

a/. prezentacja MSK OT PZK - SP9BWJ

b/. ogłoszenie wyników zawodów QRP

o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2008 r.

c/. prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych SP9ITP

d/. ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2008 r.

e/. wręczenie Złotych Odznak Honorowych PZK

18.oo - wspólne grilowanie31 sierpnia 2008 r. ( niedziela )

8.00 - śniadanie

11.00 - msza święta

12:30 - występ zespołu „ Mali Gliczarowianie „

- wspólne zdjęcie

13.oo - obiad

14.oo - oficjalne zakończenie spotkaniaDla uczestników Zlotu przewidziane są obiady, zaś noclegi do uzgodnienia z ks. Szczepanem SP9VRJ ( istnieje możliwość rozbicia namiotu, postawienia przyczepy lub załatwienie noclegu na prywatnej kwaterze ).Zgłoszenia należy przesłać do Kolegów :

Kol. Wojciech SP9IKN tel. 018 – 201 33 68, lub na adres : Ks. Szczepan SP9VRJ : gac4@wp.pl lub telefonicznie 018 – 207 76 10Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF. W trakcie spotkania przewidywana jest giełda krótkofalarska. Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać w urzędzie pocztowym lub banku , i przedstawić dowód wpłaty Komisji.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sq3lmr
28 listopad 2018
zapraszamy do udziału w akcji dyplomowej qrz.com/db/so100pw

sp6dwb
18 kwiecień 2018
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę wielu DXów potwierdzonych kartami QSL

SP5U
20 grudzień 2017
Wesołych Świąt oraz szczęśliwego 2018 życzę Wam Koleżanki i Koledzy oraz Waszym najbliższym. Mirek SP5U & SP6LTC

sp6dwb
18 kwiecień 2017
Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca wszystkim Kolegom życzę worek DXów

sp6dmq
14 kwiecień 2017
14/04/2017 20:46 Wesołych Świąt Wielkanocnych, mokrego dyngusa oraz duzo zdrowia !!! życzy Mariusz

sq3lmr
23 marzec 2017
Z okazji "Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego" Radio-Klub Krobia będzie pracował od kwietnia do sierpnia pod znakiem HF100HRW . zapraszamy do odwiedzenia naszej strony klubowej sp3pgs.pl .

sp3p
08 wrzesień 2016
Góra Szybowcowa czy Burzenin. W tym roku Burzenin. Prośba do organizatorów, aby w miarę możliwości uwzględniać terminy dużych imprez krótkofalarskich.

sq6oxm
15 maj 2016
Fotki ze spotkania na górze szybowcowej w dniu 14.05.2016 sq6oxm.hopto.me/sq6oxm/20
16_05_14_Spotkanie_SOT.zi
p


sp6fig
10 wrzesień 2015
sp9cp Korzystam z 2m paraboli / wys. 300 m npm./oraz LNA 18db/0,8/+IC9100.

sp6fig
10 wrzesień 2015
Odbieram codziennie. Siła sygnału od S1 do S9... Świetne info co się dzieje na kierunku południowo-zachodnim. Dobrze , że ma małą moc . Pozdrawiam Krzysiek sp9cp

Archiwum
Krótkofalowcy BIS

RBI
SP6LB Poradnik UKF

kliknij celem pobrania

Callbook`s

Ciekawe informacje
SP5ZCC - news
SP-QRP - news
Zobacz
New Page 1

Szybka przeglądarka Maxthon

SOT PZK
Copyright © 1997 - 2019
zalecana rozdzielczość 1024x768
Aktualizacja 8.07.2019 20:45

Informujemy, że ta strona internetowa używa pliki cookie.
Można je wyłączyć poprzez zmianę ustawień przeglądarki.
Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie cookies.
regulamin cookies

   Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Comstock by:
1824243 Unikalnych wizyt   

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu